Shooting

Shooting

Day 1: 6 August

(Local) / 08:30 AM 6 Aug (Rio)
10m Air Rifle Women's Qualification

410.1 (39th)


(Local) / 10:30 AM 6 Aug (Rio)
10m Air Rifle Women's Finals


Virginia Thrasher (USA)
Li Du (CHN)
Siling Yi (CHN)

(Local) / 01:00 PM 6 Aug (Rio)
10m Air Pistol Men's Qualification

(Local) / 03:30 PM 6 Aug (Rio)
10m Air Pistol Men's Finals


Xuan Vinh Hoang (VIE)
Felipe Almeida Wu (BRA)
Wei Pang (CHN)

Day 2: 7 August

(Local) / 09:00 AM 7 Aug (Rio)
10m Air Pistol Women's Qualification

(Local) / 09:00 AM 7 Aug (Rio)
Trap Women's Qualification

(Local) / 09:30 AM 7 Aug (Rio)
Trap Men's Qualification - Day 1

69 (12th)

65 (27th)


(Local) / 11:00 AM 7 Aug (Rio)
10m Air Pistol Women's Finals


Mengxue Zhang (CHN)
Vitalina Batsarashkina (RUS)
Anna Korakaki (GRE)

(Local) / 03:00 PM 7 Aug (Rio)
Trap Women's Semifinals

(Local) / 03:30 PM 7 Aug (Rio)
Trap Women's Bronze Medal Match


Corey Cogdell (USA)

(Local) / 03:45 PM 7 Aug (Rio)
Trap Women's Gold Medal Match

Catherine Skinner (AUS)
Natalie Rooney (NZL)

Day 3: 8 August

(Local) / 09:00 AM 8 Aug (Rio)
10m Air Rifle Men's Qualification

619.3 (37th)

612.4 (46th)


(Local) / 09:30 AM 8 Aug (Rio)
Trap Men's Qualification - Day 2

115 (12th)

110 (26th)


(Local) / 12:00 PM 8 Aug (Rio)
10m Air Rifle Men's Finals


Niccolo Campriani (ITA)
Serhiy Kulish (UKR)
Vladimir Maslennikov (RUS)

(Local) / 03:00 PM 8 Aug (Rio)
Trap Men's Semifinals


(Local) / 03:15 PM 8 Aug (Rio)
Trap Men's Bronze Medal Match


Edward Ling (GBR)

(Local) / 03:25 PM 8 Aug (Rio)
Trap Men's Gold Medal Match


Josip Glasnovic (CRO)
Giovanni Pellielo (ITA)

Day 4: 9 August

(Local) / 09:00 AM 9 Aug (Rio)
25m Pistol Women's Qualification Precision

(Local) / 12:00 PM 9 Aug (Rio)
25m Pistol Women's Qualification Rapid

(Local) / 03:30 PM 9 Aug (Rio)
25m Pistol Women's Semifinals


(Local) / 03:45 PM 9 Aug (Rio)
25m Pistol Women's Bronze Medal Match


Heidi Diethelm Gerber (SUI)

(Local) / 03:55 PM 9 Aug (Rio)
25m Pistol Women's Gold Medal Match


Anna Korakaki (GRE)
Monika Karsch (GER)

Day 5: 10 August

(Local) / 09:00 AM 10 Aug (Rio)
50m Pistol Men's Qualification

(Local) / 09:00 AM 10 Aug (Rio)
Double Trap Men's Qualification

140 (2nd)


(Local) / 12:00 PM 10 Aug (Rio)
50m Pistol Men's Finals


Jongoh Jin (KOR)
Xuan Vinh Hoang (VIE)
Song Guk Kim (PRK)

(Local) / 03:00 PM 10 Aug (Rio)
Double Trap Men's Semifinals

(Local) / 03:15 PM 10 Aug (Rio)
Double Trap Men's Bronze Medal Match


Steven Scott (GBR)

(Local) / 03:25 PM 10 Aug (Rio)
Double Trap Men's Gold Medal Match


Fehaid Aldeehani (IOA)
Marco Innocenti (ITA)

Day 6: 11 August

(Local) / 09:00 AM 11 Aug (Rio)
50m Rifle 3 Positions Women's Qualification


(Local) / 12:00 PM 11 Aug (Rio)
50m Rifle 3 Positions Women's Finals


Barbara Engleder (GER)
Binbin Zhang (CHN)
Li Du (CHN)

Day 7: 12 August

(Local) / 09:00 AM 12 Aug (Rio)
50m Rifle Prone Men's Qualification

620.6 (31st)

620.0 (35th)


(Local) / 09:00 AM 12 Aug (Rio)
Skeet Women's Qualification

63 (17th)


(Local) / 09:30 AM 12 Aug (Rio)
Skeet Men's Qualification - Day 1

(Local) / 11:00 AM 12 Aug (Rio)
50m Rifle Prone Men's Finals


Henri Junghaenel (GER)
Jonghyun Kim (KOR)
Kirill Grigoryan (RUS)

(Local) / 12:15 PM 12 Aug (Rio)
25m Rapid Fire Pistol Men's Qualification - Stage 1

269 (26th)


(Local) / 03:00 PM 12 Aug (Rio)
Skeet Women's Semifinals


(Local) / 03:15 PM 12 Aug (Rio)
Skeet Women's Bronze Medal Match


Kimberly Rhode (USA)

(Local) / 03:25 PM 12 Aug (Rio)
Skeet Women's Gold Medal Match


Diana Bacosi (ITA)
Chiara Cainero (ITA)

Day 8: 13 August

(Local) / 09:00 AM 13 Aug (Rio)
25m Rapid Fire Pistol Men's Qualification - Stage 2

551 (26th)


(Local) / 09:30 AM 13 Aug (Rio)
Skeet Men's Qualification - Day 2

120 (10th)

118 (19th)


(Local) / 12:30 PM 13 Aug (Rio)
25m Rapid Fire Pistol Men's Finals


Christian Reitz (GER)
Jean Quiquampoix (FRA)
Yuehong Li (CHN)

(Local) / 03:00 PM 13 Aug (Rio)
Skeet Men's Semifinals


(Local) / 03:15 PM 13 Aug (Rio)
Skeet Men's Bronze Medal Match


Abdullah Alrashidi (IOA)

(Local) / 03:25 PM 13 Aug (Rio)
Skeet Men's Gold Medal Match


Gabriele Rossetti (ITA)
Marcus Svensson (SWE)

Day 9: 14 August

(Local) / 09:00 AM 14 Aug (Rio)
50m Rifle 3 Positions Men's Qualification

1169 (20th)

1156 (39th)


(Local) / 01:00 PM 14 Aug (Rio)
50m Rifle 3 Positions Men's Finals


Niccolo Campriani (ITA)
Sergey Kamenskiy (RUS)
Alexis Raynaud (FRA)

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.