Schedule and Results

Athletics Athletics

(Local) / 09:30 AM 14 Aug (Rio)
Women's Marathon

2:30:53 (18th)

2:31:44 (22nd)

2:34:41 (31st)


Jemima Jelagat Sumgong (KEN)
Eunice Jepkirui Kirwa (BRN)
Mare Dibaba (ETH)

(Local) / 08:30 PM 14 Aug (Rio)
Men's High Jump Qualifying Round - Group A

2.29 (4th)


(Local) / 08:30 PM 14 Aug (Rio)
Men's High Jump Qualifying Round - Group B

2.17 (20th)


(Local) / 08:42 PM 14 Aug (Rio)
Women's 400m Semifinal 2

52.68 (8th)


(Local) / 08:49 PM 14 Aug (Rio)
Women's 400m Semifinal 3

51.96 (6th)


(Local) / 08:55 PM 14 Aug (Rio)
Women's Triple Jump Final


Caterine Ibarguen (COL)
Yulimar Rojas (VEN)
Olga Rypakova (KAZ)

(Local) / 09:30 PM 14 Aug (Rio)
Women's 1500m Semifinal 1

4:05.81 (8th)

4:06.95 (9th)


(Local) / 09:41 PM 14 Aug (Rio)
Women's 1500m Semifinal 2

4:13.25 (11th)


(Local) / 10:00 PM 14 Aug (Rio)
Men's 400m Final


Wayde van Niekerk (RSA)
Kirani James (GRN)
Lashawn Merritt (USA)

(Local) / 10:25 PM 14 Aug (Rio)
Men's 100m Final


Usain Bolt (JAM)
Justin Gatlin (USA)
Andre de Grasse (CAN)

Basketball Basketball

(Local) / 07:00 PM 14 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round Group A

81 (Won)

56 (Lost)

Australia

Venezuela


Chris Goulding Patrick Mills Andrew Bogut Joe Ingles Matthew Dellavedova Ryan Broekhoff Cameron Bairstow Kevin Lisch Aron Baynes David Andersen Brock Motum Damian Martin


Boxing Boxing

(Local) / 12:43 PM 14 Aug (Rio)
Men's Light (60kg) Semifinal 1

Lazaro Jorge Alvarez (CUB)

(Local) / 02:41 PM 14 Aug (Rio)
Men's Light Fly (46-49kg) Final Bout

Hasanboy Dusmatov (UZB)
Yurberjen Herney Martinez (COL)

(Local) / 06:38 PM 14 Aug (Rio)
Men's Light (60kg) Semifinal 2

Otgondalai Dorjnyambuu (MGL)

Cycling - Track Cycling - Track

(Local) / 04:00 PM 14 Aug (Rio)
Women's Sprint Qualifying

10.875 (8th)

10.947 (9th)


(Local) / 04:40 PM 14 Aug (Rio)
Men's Omnium Scratch Race 1\6

(Local) / 05:04 PM 14 Aug (Rio)
Men's Sprint Finals - Gold


Jason Kenny (GBR)
Callum Skinner (GBR)

(Local) / 05:04 PM 14 Aug (Rio)
Men's Sprint Finals - Bronze

Denis Dmitriev (RUS)

(Local) / 05:33 PM 14 Aug (Rio)
Women's Sprint 1/16 Finals - Heat 8

(Local) / 05:36 PM 14 Aug (Rio)
Women's Sprint 1/16 Finals - Heat 9

(Local) / 05:42 PM 14 Aug (Rio)
Men's Sprint Finals - Race 2


(Local) / 05:50 PM 14 Aug (Rio)
Men's Omnium Individual Pursuit 2\6

4:28.350 (11th)


(Local) / 06:47 PM 14 Aug (Rio)
Men's Sprint Finals - Race 3


(Local) / 06:51 PM 14 Aug (Rio)
Women's Sprint 1/16 Finals Repechages - Heat 1

(Local) / 06:57 PM 14 Aug (Rio)
Women's Sprint 1/16 Finals Repechages - Heat 3

(Local) / 07:15 PM 14 Aug (Rio)
Men's Omnium Elimination Race 3\6

Diving Diving

(Local) / 04:00 PM 14 Aug (Rio)
Women's 3m Springboard Final

349.65 (5th)

349.65 (5th)

344.10 (6th)

344.10 (6th)


Tingmao Shi (CHN)
Zi He (CHN)
Tania Cagnotto (ITA)

Equestrian - Jumping Equestrian - Jumping

(Local) / 10:00 AM 14 Aug (Rio)
Jumping Individual 1st Qualifier

(Local) / 10:00 AM 14 Aug (Rio)
Jumping Team Qualifier for Round 1

Golf Golf

(Local) / 07:00 AM 14 Aug (Rio)
Men's Individual Stroke Play Round 4

71 (39th)

72 (45th)


Justin Rose (GBR)
Henrik Stenson (SWE)
Matt Kuchar (USA)

(Local) / 03:10 PM 14 Aug (Rio)
Men's Individual Stroke Play Bronze Medal Play-off


(Local) / 03:20 PM 14 Aug (Rio)
Men's Individual Stroke Play Silver Medal Play-off


(Local) / 03:30 PM 14 Aug (Rio)
Men's Individual Stroke Play Gold Medal Play-off


Gymnastics - Artistic Gymnastics - Artistic

(Local) / 02:00 PM 14 Aug (Rio)
Men's Floor Exercise Final


Max Whitlock (GBR)
Diego Hypolito (BRA)
Arthur Mariano (BRA)

(Local) / 02:47 PM 14 Aug (Rio)
Women's Vault Final


Simone Biles (USA)
Maria Paseka (RUS)
Giulia Steingruber (SUI)

(Local) / 03:41 PM 14 Aug (Rio)
Men's Pommel Horse Final


Max Whitlock (GBR)
Louis Smith (GBR)
Alexander Naddour (USA)

(Local) / 04:32 PM 14 Aug (Rio)
Women's Uneven Bars Final


Aliya Mustafina (RUS)
Madison Kocian (USA)
Sophie Scheder (GER)

Hockey Hockey

(Local) / 06:00 PM 14 Aug (Rio)
Men's Quarterfinal

4 (Won)

0 (Lost)

Netherlands

Australia


Jamie Dwyer Simon Orchard Glenn Turner Chris Ciriello Matt Dawson Mark Knowles Eddie Ockenden Jake Whetton Blake Govers Matt Gohdes Aran Zalewski Tim Deavin Matthew Swann Daniel Beale Andrew Charter Fergus Kavanagh


Sailing Sailing

(Local) / 01:05 PM 14 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 09

23 (23rd)


(Local) / 01:05 PM 14 Aug (Rio)
Men's Windsurfer - RS:X - Medal Race


Dorian van Rijsselberghe (NED)
Nick Dempsey (GBR)
Pierre le Coq (FRA)

(Local) / 01:05 PM 14 Aug (Rio)
Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 06

(Local) / 01:05 PM 14 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 10

(Local) / 01:15 PM 14 Aug (Rio)
Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 06

(Local) / 02:05 PM 14 Aug (Rio)
Women's Windsurfer - RS:X - Medal Race


Charline Picon (FRA)
Peina Chen (CHN)
Stefaniya Elfutina (RUS)

(Local) / 02:05 PM 14 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 11

(Local) / 02:30 PM 14 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 10

16 (16th)


(Local) / 02:30 PM 14 Aug (Rio)
Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 07

(Local) / 02:40 PM 14 Aug (Rio)
Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 07

(Local) / 03:05 PM 14 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 12

Shooting Shooting

(Local) / 09:00 AM 14 Aug (Rio)
50m Rifle 3 Positions Men's Qualification

1169 (20th)

1156 (39th)


(Local) / 01:00 PM 14 Aug (Rio)
50m Rifle 3 Positions Men's Finals


Niccolo Campriani (ITA)
Sergey Kamenskiy (RUS)
Alexis Raynaud (FRA)

Synchronised Swimming Synchronised Swimming

(Local) / 11:00 AM 14 Aug (Rio)
Duets Free Routine - Preliminary

74.7667 (24th)

74.7667 (24th)


Tennis Tennis

(Local) / 12:00 PM 14 Aug (Rio)
Women's Doubles Gold Medal Match

2 (Won)

0 (Lost)

Russia

Switzerland


Russia (RUS)
Switzerland (SUI)

(Local) / 12:00 PM 14 Aug (Rio)
Mixed Doubles Bronze Medal Match

2 (Won)

0 (Lost)

Czech Republic

India


Czech Republic (CZE)

(Local) / 01:30 PM 14 Aug (Rio)
Men's Singles Bronze Medal Match

Kei Nishikori (JPN)

(Local) / 01:30 PM 14 Aug (Rio)
Mixed Doubles Gold Medal Match

2 (Won)

1 (Lost)

United States

United States


United States (USA)
United States (USA)

(Local) / 03:00 PM 14 Aug (Rio)
Men's Singles Gold Medal Match

Andy Murray (GBR)
Juan Martin Del Potro (ARG)

Volleyball - Beach Volleyball - Beach

(Local) / 11:59 PM 14 Aug (Rio)
Women's Quarterfinal

2 (Won)

0 (Lost)

Walsh Jennings/Ross

Bawden/Clancy


Taliqua Clancy Louise Grice


Water Polo Water Polo

(Local) / 02:10 PM 14 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round - Group A

12 (Won)

7 (Lost)

Australia

Greece


Joel Dennerley Richie Campbell George Ford John Cotterill Tyler Martin Jarrod Gilchrist Aidan Roach Aaron Younger Joel Swift Joseph Kayes Rhys Howden Mitch Emery James Stanton-French


Weightlifting Weightlifting

(Local) / 07:00 PM 14 Aug (Rio)
Women's +75kg Group A


Suping Meng (CHN)
Kuk Hyang Kim (PRK)
Sarah Elizabeth Robles (USA)

Wrestling - Greco-Roman Wrestling - Greco-Roman

(Local) / 05:00 PM 14 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 59 kg Bronze

Elmurat Tasmuradov (UZB)

(Local) / 05:08 PM 14 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 59 kg Bronze

Stig-Andre Berge (NOR)

(Local) / 05:16 PM 14 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 59 kg Gold Medal

Ismael Borrero Molina (CUB)
Shinobu Ota (JPN)

(Local) / 05:24 PM 14 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 75 kg Bronze

Hyeonwoo Kim (KOR)

(Local) / 05:32 PM 14 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 75 kg Bronze

Saeid Morad Abdvali (IRI)

(Local) / 05:40 PM 14 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 75 kg Gold Medal

Roman Vlasov (RUS)
Mark Overgaard Madsen (DEN)

Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally