Schedule and Results

Athletics Athletics

(Local) / 10:21 AM 13 Aug (Rio)
Women's 3000m Steeplechase Round 1 - Heat 2

9:24.16 (5th)

9:39.40 (10th)


(Local) / 10:37 AM 13 Aug (Rio)
Women's 3000m Steeplechase Round 1 - Heat 3

9:26.25 (2nd)


(Local) / 10:50 AM 13 Aug (Rio)
Men's Discus Throw Final


Christoph Harting (GER)
Piotr Malachowski (POL)
Daniel Jasinski (GER)

(Local) / 11:00 AM 13 Aug (Rio)
Women's 400m Round 1 - Heat 1

51.92 (3rd)


(Local) / 11:28 AM 13 Aug (Rio)
Women's 400m Round 1 - Heat 5

51.30 (2nd)


(Local) / 08:20 PM 13 Aug (Rio)
Men's Pole Vault Qualifying Round - Group A

5.60 (10th)


(Local) / 08:53 PM 13 Aug (Rio)
Men's Long Jump Final

8.06 (7th)

7.87 (10th)


Jeff Henderson (USA)
Luvo Manyonga (RSA)
Greg Rutherford (GBR)

(Local) / 09:27 PM 13 Aug (Rio)
Men's 10,000m

27:51.71 (16th)

28:46.32 (28th)


Mohamed Farah (GBR)
Paul Kipngetich Tanui (KEN)
Tamirat Tola (ETH)

(Local) / 10:37 PM 13 Aug (Rio)
Women's 100m Final


Elaine Thompson (JAM)
Tori Bowie (USA)
Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)

(Local) / 11:18 PM 13 Aug (Rio)
Women's Heptathlon 800m - Heat 3


Nafissatou Thiam (BEL)
Jessica Ennis-Hill (GBR)
Brianne Theisen Eaton (CAN)

Badminton Badminton

(Local) / 08:00 AM 13 Aug (Rio)
Men's Doubles Group Play Stage - Group A

2 (Won)

0 (Lost)

CHINESE TAIPEI

AUSTRALIA


Matthew Chau Sawan Serasinghe


(Local) / 07:55 PM 13 Aug (Rio)
Women's Singles Group Play Stage - Group H

2 (Won)

0 (Lost)

Kate Foo kune

Hsuan-Yu Wendy Chen


Hsuan Chen


(Local) / 09:05 PM 13 Aug (Rio)
Mixed Doubles Group Play Stage - Group C

2 (Won)

0 (Lost)

THAILAND

AUSTRALIA


Robin Middleton Leanne Choo


Basketball Basketball

(Local) / 12:15 PM 13 Aug (Rio)
Women's Preliminary Round Group A

74 (Won)

66 (Lost)

Australia

Belarus


Tessa Lavey Leilani Mitchell Stephanie Talbot Penny Taylor Elizabeth Cambage Natalie Burton Rachel Jarry Laura Hodges Katie Rae Ebzery Erin Phillips Marianna Tolo Cayla George


Boxing Boxing

(Local) / 12:55 PM 13 Aug (Rio)
Men's Heavy (91kg) Semifinal 1

Rustam Tulaganov (UZB)

(Local) / 06:56 PM 13 Aug (Rio)
Men's Heavy (91kg) Semifinal 2

Erislandy Savon (CUB)

Cycling - Track Cycling - Track

(Local) / 10:00 AM 13 Aug (Rio)
Women's Keirin First Round - Heat 1

(Local) / 10:10 AM 13 Aug (Rio)
Women's Keirin First Round - Heat 3

(Local) / 10:26 AM 13 Aug (Rio)
Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 2

(Local) / 10:29 AM 13 Aug (Rio)
Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 3

(Local) / 10:44 AM 13 Aug (Rio)
Women's Keirin First Round Repechages - Heat 1

(Local) / 11:11 AM 13 Aug (Rio)
Men's Sprint 1/8 Finals Repechages - Heat 2

(Local) / 11:28 AM 13 Aug (Rio)
Women's Team Pursuit First Round - Heat 3

(Local) / 04:00 PM 13 Aug (Rio)
Men's Sprint Quarterfinals - Heat 1

(Local) / 04:00 PM 13 Aug (Rio)
Men's Sprint Quarterfinals - Heat 3

(Local) / 04:28 PM 13 Aug (Rio)
Women's Keirin Second Round - Heat 2

(Local) / 05:00 PM 13 Aug (Rio)
Women's Team Pursuit Finals 5-6

(Local) / 05:07 PM 13 Aug (Rio)
Women's Team Pursuit Finals - Bronze

Canada (CAN)

(Local) / 05:14 PM 13 Aug (Rio)
Women's Team Pursuit Finals - Gold

Great Britain (GBR)
United States of America (USA)

(Local) / 05:33 PM 13 Aug (Rio)
Women's Keirin Finals 1-6

Elis Ligtlee (NED)
Rebecca James (GBR)
Anna Meares (AUS)

(Local) / 05:41 PM 13 Aug (Rio)
Men's Sprint Semifinals - Heat 2

(Local) / 06:17 PM 13 Aug (Rio)
Men's Sprint Race for 5th-8th Places

Diving Diving

(Local) / 04:00 PM 13 Aug (Rio)
Women's 3m Springboard Semifinal

326.35 (4th)

326.35 (4th)

315.65 (10th)

315.65 (10th)


Golf Golf

(Local) / 07:30 AM 13 Aug (Rio)
Men's Individual Stroke Play Round 3

71 (26th)

72 (35th)


Gymnastics - Trampoline Gymnastics - Trampoline

(Local) / 02:03 PM 13 Aug (Rio)
Men's Qualification

105.450 (13th)


(Local) / 03:42 PM 13 Aug (Rio)
Men's Final


Uladzislau Hancharou (BLR)
Dong Dong (CHN)
Lei Gao (CHN)

Hockey Hockey

(Local) / 07:30 PM 13 Aug (Rio)
Women's Pool B

2 (Won)

0 (Lost)

Australia

Japan


Brooke Peris Casey Sablowski Jodie Kenny Karri McMahon Madonna Blyth Georgina Morgan Jane-Anne Claxton Georgie Parker Kathryn Slattery Emily Smith Rachael Lynch Gabi Nance Kirstin Sheree Dwyer Edwina Claire Bone Mariah Williams Grace Stewart


Rowing Rowing

(Local) / 10:10 AM 13 Aug (Rio)
Men's Single Sculls Final B

6:51.90 (3rd)


(Local) / 10:32 AM 13 Aug (Rio)
Men's Single Sculls Final A


Mahe Drysdale (NZL)
Damir Martin (CRO)
Ondrej Synek (CZE)

(Local) / 10:45 AM 13 Aug (Rio)
Women's Single Sculls Final A

7:21.54 (1st)


Kimberley Brennan (AUS)
Genevra Stone (USA)
Jingli Duan (CHN)

(Local) / 11:06 AM 13 Aug (Rio)
Women's Eight Final A

United States (USA)
Great Britain (GBR)
Romania (ROU)

(Local) / 11:27 AM 13 Aug (Rio)
Men's Eight Final A

Great Britain (GBR)
Germany (GER)
Netherlands (NED)

Sailing Sailing

(Local) / 01:05 PM 13 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 07

(Local) / 01:05 PM 13 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy - Laser - Race 09

11 (11th)


(Local) / 01:05 PM 13 Aug (Rio)
Men's Skiff - 49er - Race 03

(Local) / 01:05 PM 13 Aug (Rio)
Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 09

(Local) / 01:05 PM 13 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 07

(Local) / 02:05 PM 13 Aug (Rio)
Men's Skiff - 49er - Race 04

(Local) / 02:05 PM 13 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 08

(Local) / 02:30 PM 13 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 08

(Local) / 03:05 PM 13 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy - Laser - Race 10

4 (4th)


(Local) / 03:05 PM 13 Aug (Rio)
Men's Skiff - 49er - Race 05

(Local) / 03:05 PM 13 Aug (Rio)
Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 10

(Local) / 03:05 PM 13 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 09

(Local) / 04:05 PM 13 Aug (Rio)
Men's Skiff - 49er - Race 06

Shooting Shooting

(Local) / 09:00 AM 13 Aug (Rio)
25m Rapid Fire Pistol Men's Qualification - Stage 2

551 (26th)


(Local) / 09:30 AM 13 Aug (Rio)
Skeet Men's Qualification - Day 2

120 (10th)

118 (19th)


(Local) / 12:30 PM 13 Aug (Rio)
25m Rapid Fire Pistol Men's Finals


Christian Reitz (GER)
Jean Quiquampoix (FRA)
Yuehong Li (CHN)

(Local) / 03:15 PM 13 Aug (Rio)
Skeet Men's Bronze Medal Match


Abdullah Alrashidi (IOA)

(Local) / 03:25 PM 13 Aug (Rio)
Skeet Men's Gold Medal Match


Gabriele Rossetti (ITA)
Marcus Svensson (SWE)

Swimming Swimming

(Local) / 10:03 PM 13 Aug (Rio)
Women's 50m Freestyle Final

24.15 (5th)

24.42 (7th)


Pernille Blume (DEN)
Simone Manuel (USA)
Aliaksandra Herasimenia (BLR)

(Local) / 10:11 PM 13 Aug (Rio)
Men's 1500m Freestyle Final

14:49.54 (5th)


Gregorio Paltrinieri (ITA)
Connor Jaeger (USA)
Gabriele Detti (ITA)

(Local) / 10:49 PM 13 Aug (Rio)
Women's 4 x 100m Medley Relay Final

3:55.00 (2nd)

3:55.00 (2nd)

3:55.00 (2nd)

3:55.00 (2nd)


United States of America (USA)
Australia (AUS)
Denmark (DEN)

(Local) / 11:04 PM 13 Aug (Rio)
Men's 4 x 100m Medley Relay Final

3:29.93 (3rd)

3:29.93 (3rd)

3:29.93 (3rd)

3:29.93 (3rd)


United States of America (USA)
Great Britain (GBR)
Australia (AUS)

Table Tennis Table Tennis

(Local) / 03:00 PM 13 Aug (Rio)
Men's Team Round 1

0 (Lost)

3 (Won)

Australia

Hong Kong, China


Heming Hu Dave Powell Chris Yan


Tennis Tennis

(Local) / 12:00 PM 13 Aug (Rio)
Women's Singles Bronze Medal Match

2 (Won)

1 (Lost)

Petra Kvitova

Madison Keys


Petra Kvitova (CZE)

(Local) / 01:30 PM 13 Aug (Rio)
Women's Doubles Bronze Medal Match

2 (Won)

0 (Lost)

Czech Republic

Czech Republic


Czech Republic (CZE)

(Local) / 03:00 PM 13 Aug (Rio)
Women's Singles Gold Medal Match

Monica Puig (PUR)
Angelique Kerber (GER)

Volleyball - Beach Volleyball - Beach

(Local) / 11:00 PM 13 Aug (Rio)
Women's Round of 16

1 (Lost)

2 (Won)

Kolosinska/Brzostek

Bawden/Clancy


Taliqua Clancy Louise Grice


Water Polo Water Polo

(Local) / 11:40 AM 13 Aug (Rio)
Women's Preliminary Round - Group A

10 (Won)

3 (Lost)

Australia

Brazil


Lea Yanitsas Gemma Beadsworth Hannah Buckling Holly Lincoln-Smith Keesja Kaia Gofers Bronwen Knox Rowie Webster Glencora McGhie Zoe Arancini Ash Southern Isobel Bishop Nicola Zagame Kelsey Wakefield


Weightlifting Weightlifting

(Local) / 03:30 PM 13 Aug (Rio)
Men's 94kg Group B

(Local) / 07:00 PM 13 Aug (Rio)
Men's 94kg Group A


Sohrab Moradi (IRI)
Vadzim Straltsou (BLR)
Aurimas Didzbalis (LTU)

Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally