Schedule and Results

Archery Archery

(Local) / 09:52 AM 12 Aug (Rio)
Men's Individual 1/8 Eliminations

3 (Lost)

7 (Won)

Antonio Fernandez

Taylor Worth


Taylor Worth


(Local) / 03:26 PM 12 Aug (Rio)
Men's Individual Quarterfinal

5 (Lost)

6 (Won)

Taylor Worth

Bonchan Ku


Taylor Worth


(Local) / 04:27 PM 12 Aug (Rio)
Men's Individual Bronze Medal Match

Brady Ellison (USA)

(Local) / 04:43 PM 12 Aug (Rio)
Men's Individual Gold Medal Match

Bonchan Ku (KOR)
Jean-Charles Valladont (FRA)

Athletics Athletics

(Local) / 09:30 AM 12 Aug (Rio)
Men's Discus Throw Qualifying Round - Group A

60.85 (8th)


(Local) / 10:18 AM 12 Aug (Rio)
Men's 800m Round 1 - Heat 2

1:50.17 (7th)


(Local) / 10:50 AM 12 Aug (Rio)
Men's 800m Round 1 - Heat 6

1:46.93 (4th)


(Local) / 10:55 AM 12 Aug (Rio)
Men's Discus Throw Qualifying Round - Group B

61.16 (12th)


(Local) / 10:58 AM 12 Aug (Rio)
Men's 800m Round 1 - Heat 7

1:49.36 (6th)


(Local) / 11:10 AM 12 Aug (Rio)
Women's 10,000m

31:14.94 (10th)


Almaz Ayana (ETH)
Vivian Jepkemoi Cheruiyot (KEN)
Tirunesh Dibaba (ETH)

(Local) / 02:30 PM 12 Aug (Rio)
Men's 20km Race Walk

1:19:37 (3rd)

1:23:30 (33rd)


Zhen Wang (CHN)
Zelin Cai (CHN)
Dane Bird-Smith (AUS)

(Local) / 08:30 PM 12 Aug (Rio)
Women's 1500m Round 1 - Heat 1

4:11.75 (4th)


(Local) / 08:41 PM 12 Aug (Rio)
Women's 1500m Round 1 - Heat 2

4:09.05 (8th)


(Local) / 08:52 PM 12 Aug (Rio)
Women's 1500m Round 1 - Heat 3

4:06.93 (6th)


(Local) / 09:20 PM 12 Aug (Rio)
Men's Long Jump Qualifying Round - Group A

8.01 (5th)


(Local) / 09:20 PM 12 Aug (Rio)
Men's Long Jump Qualifying Round - Group B

(Local) / 10:00 PM 12 Aug (Rio)
Women's Shot Put Final


Michelle Carter (USA)
Valerie Adams (NZL)
Anita Marton (HUN)

(Local) / 11:22 PM 12 Aug (Rio)
Women's 100m Round 1 - Heat 7

11.74 (7th)


Badminton Badminton

(Local) / 03:55 PM 12 Aug (Rio)
Mixed Doubles Group Play Stage - Group C

2 (Won)

0 (Lost)

MALAYSIA

AUSTRALIA


Robin Middleton Leanne Choo


(Local) / 05:25 PM 12 Aug (Rio)
Men's Doubles Group Play Stage - Group A

2 (Won)

0 (Lost)

RUSSIAN FEDERATION

AUSTRALIA


Matthew Chau Sawan Serasinghe


Basketball Basketball

(Local) / 02:15 PM 12 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round Group A

68 (Lost)

93 (Won)

People's Republic of China

Australia


Chris Goulding Patrick Mills Andrew Bogut Joe Ingles Matthew Dellavedova Ryan Broekhoff Cameron Bairstow Kevin Lisch Aron Baynes David Andersen Brock Motum Damian Martin


Boxing Boxing

(Local) / 12:07 PM 12 Aug (Rio)
Men's Light Fly (46-49kg) Semifinal 1

Joahnys Argilagos (CUB)

(Local) / 12:23 PM 12 Aug (Rio)
Men's Light Fly (46-49kg) Semifinal 2

Nico Miguel Hernandez (USA)

(Local) / 05:49 PM 12 Aug (Rio)
Women's Light (57-60kg) Preliminaries

2 (Won)

1 (Lost)

Irma Testa

Shelley Marie Watts


Shelley Watts


(Local) / 07:33 PM 12 Aug (Rio)
Men's Middle (75kg) Preliminaries

0 (Lost)

3 (Won)

Daniel Jason Lewis

Bektemir Melikuziev


Daniel Lewis


Cycling - Track Cycling - Track

(Local) / 04:00 PM 12 Aug (Rio)
Women's Team Sprint Qualifying

(Local) / 04:14 PM 12 Aug (Rio)
Men's Sprint Qualifying

9.704 (3rd)

10.010 (17th)


(Local) / 05:04 PM 12 Aug (Rio)
Men's Team Pursuit First Round - Heat 3

(Local) / 05:17 PM 12 Aug (Rio)
Women's Team Sprint First Round - Heat 1

(Local) / 05:33 PM 12 Aug (Rio)
Men's Sprint 1/16 Finals - Heat 2

(Local) / 05:36 PM 12 Aug (Rio)
Men's Sprint 1/16 Finals - Heat 3

(Local) / 06:00 PM 12 Aug (Rio)
Women's Team Sprint Finals - Bronze

Germany (GER)

(Local) / 06:04 PM 12 Aug (Rio)
Women's Team Sprint Finals - Gold

People's Republic of China (CHN)
Russian Federation (RUS)

(Local) / 06:11 PM 12 Aug (Rio)
Men's Sprint 1/16 Finals Repechages - Heat 2

(Local) / 06:34 PM 12 Aug (Rio)
Men's Team Pursuit Finals - Bronze

Denmark (DEN)

(Local) / 06:42 PM 12 Aug (Rio)
Men's Team Pursuit Finals - Gold

Great Britain (GBR)
Australia (AUS)

Diving Diving

(Local) / 03:30 PM 12 Aug (Rio)
Women's 3m Springboard Preliminary

347.25 (5th)

323.35 (9th)


Equestrian - Dressage Equestrian - Dressage

(Local) / 10:00 AM 12 Aug (Rio)
Dressage Team Grand Prix Special

Germany (GER)
Great Britain (GBR)
United States of America (USA)

Football Football

(Local) / 10:00 PM 12 Aug (Rio)
Women's Quarterfinal

0 (Won)

0 (Lost)

Brazil

Australia


Lydia Williams Katrina Gorry Laura Alleway Steph Catley Elise Kellond-Knight Caitlin Foord Emily Van Egmond Lisa De Vanna Alanna Kennedy Samantha Kerr Kyah Simon Larissa Crummer Clare Polkinghorne Chloe Logarzo Ellie Carpenter Tameka Butt Michelle Heyman Mackenzie Arnold


Golf Golf

(Local) / 07:30 AM 12 Aug (Rio)
Men's Individual Stroke Play Round 2

69 (12th)

69 (12th)


Gymnastics - Trampoline Gymnastics - Trampoline

(Local) / 03:51 PM 12 Aug (Rio)
Women's Final


Rosannagh Maclennan (CAN)
Bryony Page (GBR)
Dan Li (CHN)

Hockey Hockey

(Local) / 08:30 PM 12 Aug (Rio)
Men's Pool A

9 (Won)

0 (Lost)

Australia

Brazil


Jamie Dwyer Simon Orchard Chris Ciriello Mark Knowles Eddie Ockenden Jake Whetton Blake Govers Aran Zalewski Tim Deavin Andrew Charter Fergus Kavanagh Glenn Turner Matt Dawson Matt Gohdes Matthew Swann Daniel Beale


Judo Judo

(Local) / 04:26 PM 12 Aug (Rio)
Women +78 kg Contest for Bronze Medal A

Kanae Yamabe (JPN)

(Local) / 04:33 PM 12 Aug (Rio)
Women +78 kg Contest for Bronze Medal B

Song Yu (CHN)

(Local) / 04:40 PM 12 Aug (Rio)
Women +78 kg Final - Gold Medal Contest

Emilie Andeol (FRA)
Idalys Ortiz (CUB)

(Local) / 04:47 PM 12 Aug (Rio)
Men +100 kg Contest for Bronze Medal A

Rafael Silva (BRA)

(Local) / 04:54 PM 12 Aug (Rio)
Men +100 kg Contest for Bronze Medal B

Or Sasson (ISR)

(Local) / 05:01 PM 12 Aug (Rio)
Men +100 kg Final - Gold Medal Contest

Teddy Riner (FRA)
Hisayoshi Harasawa (JPN)

Rowing Rowing

(Local) / 10:00 AM 12 Aug (Rio)
Men's Single Sculls Semifinal A/B 2

7:14.68 (5th)


(Local) / 10:10 AM 12 Aug (Rio)
Women's Single Sculls Semifinal A/B 1

7:47.88 (1st)


(Local) / 10:32 AM 12 Aug (Rio)
Lightweight Women's Double Sculls Final A

Netherlands (NED)
Canada (CAN)
China (CHN)

(Local) / 10:45 AM 12 Aug (Rio)
Lightweight Men's Double Sculls Final A

France (FRA)
Ireland (IRL)
Norway (NOR)

(Local) / 11:06 AM 12 Aug (Rio)
Women's Pair Final A

Great Britain (GBR)
New Zealand (NZL)
Denmark (DEN)

(Local) / 11:27 AM 12 Aug (Rio)
Men's Four Final A

Great Britain (GBR)
Australia (AUS)
Italy (ITA)

Sailing Sailing

(Local) / 01:05 PM 12 Aug (Rio)
Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 05

(Local) / 01:05 PM 12 Aug (Rio)
Men's Skiff - 49er - Race 01

(Local) / 01:05 PM 12 Aug (Rio)
Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 07

(Local) / 01:15 PM 12 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy - Laser - Race 07

7 (7th)


(Local) / 01:15 PM 12 Aug (Rio)
Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 05

(Local) / 02:05 PM 12 Aug (Rio)
Men's Skiff - 49er - Race 02

(Local) / 02:30 PM 12 Aug (Rio)
Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 08

(Local) / 02:40 PM 12 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy - Laser - Race 08

2 (2nd)


Shooting Shooting

(Local) / 09:00 AM 12 Aug (Rio)
50m Rifle Prone Men's Qualification

620.6 (31st)

620.0 (35th)


(Local) / 09:00 AM 12 Aug (Rio)
Skeet Women's Qualification

63 (17th)


(Local) / 09:30 AM 12 Aug (Rio)
Skeet Men's Qualification - Day 1

(Local) / 11:00 AM 12 Aug (Rio)
50m Rifle Prone Men's Finals


Henri Junghaenel (GER)
Jonghyun Kim (KOR)
Kirill Grigoryan (RUS)

(Local) / 12:15 PM 12 Aug (Rio)
25m Rapid Fire Pistol Men's Qualification - Stage 1

269 (26th)


(Local) / 03:15 PM 12 Aug (Rio)
Skeet Women's Bronze Medal Match


Kimberly Rhode (USA)

(Local) / 03:25 PM 12 Aug (Rio)
Skeet Women's Gold Medal Match


Diana Bacosi (ITA)
Chiara Cainero (ITA)

Swimming Swimming

(Local) / 01:32 PM 12 Aug (Rio)
Women's 50m Freestyle - Heat 11

24.52 (3rd)


(Local) / 01:35 PM 12 Aug (Rio)
Women's 50m Freestyle - Heat 12

24.45 (2nd)


(Local) / 02:52 PM 12 Aug (Rio)
Men's 1500m Freestyle - Heat 5

14:48.47 (2nd)


(Local) / 03:10 PM 12 Aug (Rio)
Men's 1500m Freestyle - Heat 6

14:56.02 (3rd)


(Local) / 03:38 PM 12 Aug (Rio)
Women's 4 x 100m Medley Relay - Heat 2

3:57.80 (2nd)

3:57.80 (2nd)

3:57.80 (2nd)

3:57.80 (2nd)


(Local) / 03:48 PM 12 Aug (Rio)
Men's 4 x 100m Medley Relay - Heat 1

3:32.57 (2nd)

3:32.57 (2nd)

3:32.57 (2nd)

3:32.57 (2nd)


(Local) / 10:03 PM 12 Aug (Rio)
Women's 200m Backstroke Final

2:08.02 (5th)


Madeline Dirado (USA)
Katinka Hosszu (HUN)
Hilary Caldwell (CAN)

(Local) / 10:12 PM 12 Aug (Rio)
Men's 100m Butterfly Final


Joseph Schooling (SIN)
Chad Guy Bertrand le Clos (RSA)
Laszlo Cseh (HUN)
Michael Phelps (USA)

(Local) / 10:20 PM 12 Aug (Rio)
Women's 800m Freestyle Final

8:20.32 (5th)


Katie Ledecky (USA)
Jazz Carlin (GBR)
Boglarka Kapas (HUN)

(Local) / 10:44 PM 12 Aug (Rio)
Men's 50m Freestyle Final


Anthony Ervin (USA)
Florent Manaudou (FRA)
Nathan Adrian (USA)

(Local) / 11:12 PM 12 Aug (Rio)
Women's 50m Freestyle Semifinal 1

24.43 (2nd)


(Local) / 11:19 PM 12 Aug (Rio)
Women's 50m Freestyle Semifinal 2

24.32 (2nd)


Table Tennis Table Tennis

(Local) / 10:00 AM 12 Aug (Rio)
Women's Team Round 1

0 (Lost)

3 (Won)

Australia

Democratic People's Republic of Korea


Jian Fang Lay Melissa Tapper Sally Zhang


Tennis Tennis

(Local) / 03:00 PM 12 Aug (Rio)
Men's Doubles Bronze Medal Match

2 (Won)

0 (Lost)

United States

Canada


United States (USA)

(Local) / 04:30 PM 12 Aug (Rio)
Men's Doubles Gold Medal Match

1 (Lost)

2 (Won)

Romania

Spain


Spain (ESP)
Romania (ROU)

Water Polo Water Polo

(Local) / 10:10 PM 12 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round - Group A

10 (Won)

8 (Lost)

Serbia

Australia


Joel Dennerley Richie Campbell George Ford John Cotterill Tyler Martin Jarrod Gilchrist Aidan Roach Aaron Younger Joel Swift Joseph Kayes Rhys Howden Mitch Emery James Stanton-French


Weightlifting Weightlifting

(Local) / 03:30 PM 12 Aug (Rio)
Women's 75kg Group A


Jong Sim Rim (PRK)
Darya Naumava (BLR)
Lidia Valentin Perez (ESP)

(Local) / 07:00 PM 12 Aug (Rio)
Men's 85kg Group A


Kianoush Rostami (IRI)
Tao Tian (CHN)
Gabriel Sincraian (ROU)

Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally