Schedule and Results

Archery Archery

(Local) / 04:27 PM 11 Aug (Rio)
Women's Individual Bronze Medal Match

Bobae Ki (KOR)

(Local) / 04:43 PM 11 Aug (Rio)
Women's Individual Gold Medal Match

Hyejin Chang (KOR)
Lisa Unruh (GER)

Badminton Badminton

(Local) / 08:25 AM 11 Aug (Rio)
Men's Doubles Group Play Stage - Group A

2 (Won)

0 (Lost)

REPUBLIC OF KOREA

AUSTRALIA


Matthew Chau Sawan Serasinghe


(Local) / 03:30 PM 11 Aug (Rio)
Mixed Doubles Group Play Stage - Group C

2 (Won)

0 (Lost)

INDONESIA

AUSTRALIA


Robin Middleton Leanne Choo


(Local) / 08:30 PM 11 Aug (Rio)
Women's Singles Group Play Stage - Group H

2 (Won)

0 (Lost)

Porntip Buranaprasertsuk

Hsuan-Yu Wendy Chen


Hsuan Chen


Basketball Basketball

(Local) / 05:45 PM 11 Aug (Rio)
Women's Preliminary Round Group A

86 (Lost)

92 (Won)

Japan

Australia


Tessa Lavey Leilani Mitchell Stephanie Talbot Penny Taylor Elizabeth Cambage Natalie Burton Rachel Jarry Laura Hodges Katie Rae Ebzery Erin Phillips Marianna Tolo Cayla George


Canoe/Kayak - Slalom Canoe/Kayak - Slalom

(Local) / 01:15 PM 11 Aug (Rio)
Kayak (K1) Women Semi-final

104.50 (5th)


(Local) / 02:15 PM 11 Aug (Rio)
Canoe Double (C2) Men Final

Slovakia (SVK)
Great Britain (GBR)
France (FRA)

(Local) / 03:00 PM 11 Aug (Rio)
Kayak (K1) Women Final

102.49 (3rd)


Maialen Chourraut (ESP)
Luuka Jones (NZL)
Jessica Fox (AUS)

Cycling - Track Cycling - Track

(Local) / 04:00 PM 11 Aug (Rio)
Men's Team Sprint Qualifying

(Local) / 04:19 PM 11 Aug (Rio)
Women's Team Pursuit Qualifying

(Local) / 05:13 PM 11 Aug (Rio)
Men's Team Sprint First Round - Heat 2

(Local) / 05:23 PM 11 Aug (Rio)
Men's Team Pursuit Qualifying

(Local) / 06:21 PM 11 Aug (Rio)
Men's Team Sprint Finals - Bronze

France (FRA)

(Local) / 06:25 PM 11 Aug (Rio)
Men's Team Sprint Finals - Gold

Great Britain (GBR)
New Zealand (NZL)

Equestrian - Dressage Equestrian - Dressage

(Local) / 10:00 AM 11 Aug (Rio)
Dressage Individual Grand Prix Day 2

70.186 (36th)

69.643 (39th)

68.900 (42nd)

65.343 (54th)


(Local) / 10:00 AM 11 Aug (Rio)
Dressage Team Grand Prix Day 2

Golf Golf

(Local) / 07:30 AM 11 Aug (Rio)
Men's Individual Stroke Play Round 1

63 (1st)

74 (50th)


Gymnastics - Artistic Gymnastics - Artistic

(Local) / 04:00 PM 11 Aug (Rio)
Women's Individual All-Around Final


Simone Biles (USA)
Alexandra Raisman (USA)
Aliya Mustafina (RUS)

Hockey Hockey

(Local) / 06:00 PM 11 Aug (Rio)
Women's Pool B

1 (Won)

0 (Lost)

Australia

Argentina


Brooke Peris Casey Sablowski Jodie Kenny Karri McMahon Madonna Blyth Georgina Morgan Jane-Anne Claxton Georgie Parker Kathryn Slattery Emily Smith Rachael Lynch Gabi Nance Kirstin Sheree Dwyer Edwina Claire Bone Mariah Williams Grace Stewart


Judo Judo

(Local) / 11:24 AM 11 Aug (Rio)
Women -78 kg Elimination Round of 16

100 (Won)

0 (Lost)

Mayra Aguiar

Miranda Giambelli


Miranda Giambelli


(Local) / 04:26 PM 11 Aug (Rio)
Women -78 kg Contest for Bronze Medal A

Mayra Aguiar (BRA)

(Local) / 04:33 PM 11 Aug (Rio)
Women -78 kg Contest for Bronze Medal B

Anamari Velensek (SLO)

(Local) / 04:40 PM 11 Aug (Rio)
Women -78 kg Final - Gold Medal Contest

Kayla Harrison (USA)
Audrey Tcheumeo (FRA)

(Local) / 04:47 PM 11 Aug (Rio)
Men -100 kg Contest for Bronze Medal A

Cyrille Maret (FRA)

(Local) / 04:54 PM 11 Aug (Rio)
Men -100 kg Contest for Bronze Medal B

Ryunosuke Haga (JPN)

(Local) / 05:01 PM 11 Aug (Rio)
Men -100 kg Final - Gold Medal Contest

Lukas Krpalek (CZE)
Elmar Gasimov (AZE)

Rowing Rowing

(Local) / 09:30 AM 11 Aug (Rio)
Men's Four Semifinal A/B 1

(Local) / 09:50 AM 11 Aug (Rio)
Women's Eight Repechage 1

(Local) / 10:12 AM 11 Aug (Rio)
Men's Quadruple Sculls Final A

Germany (GER)
Australia (AUS)
Estonia (EST)

(Local) / 10:24 AM 11 Aug (Rio)
Women's Quadruple Sculls Final A

Germany (GER)
Netherlands (NED)
Poland (POL)

(Local) / 10:44 AM 11 Aug (Rio)
Men's Pair Final A

New Zealand (NZL)
South Africa (RSA)
Italy (ITA)

(Local) / 11:04 AM 11 Aug (Rio)
Women's Double Sculls Final A

Poland (POL)
Great Britain (GBR)
Lithuania (LTU)

(Local) / 11:24 AM 11 Aug (Rio)
Men's Double Sculls Final A

Croatia (CRO)
Lithuania (LTU)
Norway (NOR)

(Local) / 11:44 AM 11 Aug (Rio)
Lightweight Men's Four Final A

Switzerland (SUI)
Denmark (DEN)
France (FRA)

(Local) / 12:50 PM 11 Aug (Rio)
Women's Double Sculls Final B

(Local) / 01:00 PM 11 Aug (Rio)
Men's Double Sculls Final B

Rugby - Sevens Rugby - Sevens

(Local) / 02:00 PM 11 Aug (Rio)
Men's Placing 5-8

26 (Won)

21 (Lost)

Argentina

Australia


Nick Malouf Jesse Parahi Henry Hutchison James Stannard Con Foley Cameron Clark Patrick McCutcheon Ed Jenkins Allan Fa'alava'au John Porch Thomas Cusack Thomas Kingston


(Local) / 05:30 PM 11 Aug (Rio)
Men's Placing 7-8

12 (Won)

10 (Lost)

France

Australia


Nick Malouf Jesse Parahi Henry Hutchison James Stannard Con Foley Cameron Clark Patrick McCutcheon Ed Jenkins Allan Fa'alava'au John Porch Thomas Cusack Thomas Kingston


(Local) / 06:30 PM 11 Aug (Rio)
Men's Bronze Medal Match

14 (Lost)

54 (Won)

Japan

South Africa


South Africa (RSA)

(Local) / 07:00 PM 11 Aug (Rio)
Men's Gold Medal Match

43 (Won)

7 (Lost)

Fiji

Great Britain


Fiji (FIJ)
Great Britain (GBR)

Sailing Sailing

(Local) / 01:05 PM 11 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 05

(Local) / 01:05 PM 11 Aug (Rio)
Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 03

(Local) / 01:05 PM 11 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 03

(Local) / 01:15 PM 11 Aug (Rio)
Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 03

(Local) / 02:05 PM 11 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 04

(Local) / 02:30 PM 11 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 06

(Local) / 02:35 PM 11 Aug (Rio)
Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 04

(Local) / 02:45 PM 11 Aug (Rio)
Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 04

(Local) / 03:05 PM 11 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 05

(Local) / 04:05 PM 11 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 06

Shooting Shooting

(Local) / 12:00 PM 11 Aug (Rio)
50m Rifle 3 Positions Women's Finals


Barbara Engleder (GER)
Binbin Zhang (CHN)
Li Du (CHN)

Swimming Swimming

(Local) / 01:18 PM 11 Aug (Rio)
Men's 50m Freestyle - Heat 9

21.80 (1st)


(Local) / 01:20 PM 11 Aug (Rio)
Men's 50m Freestyle - Heat 10

22.47 (8th)


(Local) / 01:50 PM 11 Aug (Rio)
Women's 800m Freestyle - Heat 3

8:22.57 (2nd)

8:36.62 (7th)


(Local) / 02:28 PM 11 Aug (Rio)
Men's 100m Butterfly - Heat 5

51.81 (4th)


(Local) / 02:31 PM 11 Aug (Rio)
Men's 100m Butterfly - Heat 6

51.84 (4th)


(Local) / 02:51 PM 11 Aug (Rio)
Women's 200m Backstroke - Heat 4

2:08.67 (1st)

2:09.00 (3rd)


(Local) / 10:10 PM 11 Aug (Rio)
Men's 50m Freestyle Semifinal 2

21.89 (7th)


(Local) / 10:17 PM 11 Aug (Rio)
Women's 200m Breaststroke Final

2:22.43 (5th)


Rie Kaneto (JPN)
Yulia Efimova (RUS)
Jinglin Shi (CHN)

(Local) / 10:26 PM 11 Aug (Rio)
Men's 200m Backstroke Final

1:53.96 (2nd)


Ryan Murphy (USA)
Mitchell Larkin (AUS)
Evgeny Rylov (RUS)

(Local) / 10:35 PM 11 Aug (Rio)
Women's 200m Backstroke Semifinal 1

2:09.39 (6th)


(Local) / 10:44 PM 11 Aug (Rio)
Women's 200m Backstroke Semifinal 2

2:07.83 (3rd)


(Local) / 11:01 PM 11 Aug (Rio)
Men's 200m Individual Medley Final


Michael Phelps (USA)
Kosuke Hagino (JPN)
Shun Wang (CHN)

(Local) / 11:18 PM 11 Aug (Rio)
Women's 100m Freestyle Final

53.04 (4th)

53.24 (6th)


Penny Oleksiak (CAN)
Simone Manuel (USA)
Sarah Sjostrom (SWE)

(Local) / 11:34 PM 11 Aug (Rio)
Men's 100m Butterfly Semifinal 1

51.87 (6th)


(Local) / 11:42 PM 11 Aug (Rio)
Men's 100m Butterfly Semifinal 2

51.75 (7th)


Table Tennis Table Tennis

(Local) / 08:30 PM 11 Aug (Rio)
Men's Singles Bronze Medal Match

Jun Mizutani (JPN)

(Local) / 09:30 PM 11 Aug (Rio)
Men's Singles Gold Medal Match

Long Ma (CHN)
Jike Zhang (CHN)

Tennis Tennis

(Local) / 03:30 PM 11 Aug (Rio)
Mixed Doubles First Round

0 (Lost)

2 (Won)

Australia

India


Sam Stosur John Peers


Water Polo Water Polo

(Local) / 10:20 AM 11 Aug (Rio)
Women's Preliminary Round - Group A

8 (Won)

7 (Lost)

Italy

Australia


Lea Yanitsas Gemma Beadsworth Hannah Buckling Holly Lincoln-Smith Keesja Kaia Gofers Bronwen Knox Rowie Webster Glencora McGhie Zoe Arancini Ash Southern Isobel Bishop Nicola Zagame Kelsey Wakefield


Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally