Schedule and Results

Archery Archery

(Local) / 03:00 PM 10 Aug (Rio)
Men's Individual 1/32 Eliminations

2 (Lost)

6 (Won)

Ryan Tyack

Robin Ramaekers


Ryan Tyack


Basketball Basketball

(Local) / 07:00 PM 10 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round Group A

88 (Lost)

98 (Won)

Australia

United States of America


Chris Goulding Patrick Mills Andrew Bogut Joe Ingles Matthew Dellavedova Ryan Broekhoff Cameron Bairstow Kevin Lisch Aron Baynes David Andersen Brock Motum Damian Martin


Canoe/Kayak - Slalom Canoe/Kayak - Slalom

(Local) / 03:15 PM 10 Aug (Rio)
Kayak (K1) Men Final


Joseph Clarke (GBR)
Peter Kauzer (SLO)
Jiri Prskavec (CZE)

Cycling - Road Cycling - Road

(Local) / 08:30 AM 10 Aug (Rio)
Women's Individual Time Trial

45:35.03 (9th)


Kristin Armstrong (USA)
Olga Zabelinskaya (RUS)
Anna van der Breggen (NED)

(Local) / 10:00 AM 10 Aug (Rio)
Men's Individual Time Trial

1:13:25.66 (5th)


Fabian Cancellara (SUI)
Tom Dumoulin (NED)
Christopher Froome (GBR)

Diving Diving

(Local) / 04:00 PM 10 Aug (Rio)
Men's Synchronised 3m Springboard Final

GREAT BRITAIN (GBR)
UNITED STATES OF AMERICA (USA)
PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA (CHN)

Equestrian - Dressage Equestrian - Dressage

(Local) / 10:00 AM 10 Aug (Rio)
Dressage Individual Grand Prix Day 1

70.186 (36th)

69.643 (39th)

68.900 (42nd)

65.343 (54th)


(Local) / 10:00 AM 10 Aug (Rio)
Dressage Team Grand Prix Day 1

Gymnastics - Artistic Gymnastics - Artistic

(Local) / 04:00 PM 10 Aug (Rio)
Men's Individual All-Around Final


Kohei Uchimura (JPN)
Oleg Verniaiev (UKR)
Max Whitlock (GBR)

Hockey Hockey

(Local) / 11:00 AM 10 Aug (Rio)
Women's Pool B

1 (Lost)

6 (Won)

India

Australia


Brooke Peris Casey Sablowski Jodie Kenny Karri McMahon Madonna Blyth Georgina Morgan Jane-Anne Claxton Georgie Parker Kathryn Slattery Emily Smith Rachael Lynch Gabi Nance Kirstin Sheree Dwyer Edwina Claire Bone Mariah Williams Grace Stewart


(Local) / 08:30 PM 10 Aug (Rio)
Men's Pool A

1 (Lost)

2 (Won)

Great Britain

Australia


Jamie Dwyer Glenn Turner Chris Ciriello Matt Dawson Mark Knowles Jake Whetton Matt Gohdes Aran Zalewski Matthew Swann Daniel Beale Andrew Charter Simon Orchard Eddie Ockenden Blake Govers Tim Deavin Fergus Kavanagh


Judo Judo

(Local) / 04:26 PM 10 Aug (Rio)
Women -70 kg Contest for Bronze Medal A

Sally Conway (GBR)

(Local) / 04:33 PM 10 Aug (Rio)
Women -70 kg Contest for Bronze Medal B

Laura Vargas Koch (GER)

(Local) / 04:40 PM 10 Aug (Rio)
Women -70 kg Final - Gold Medal Contest

Haruka Tachimoto (JPN)
Yuri Alvear (COL)

(Local) / 04:47 PM 10 Aug (Rio)
Men -90 kg Contest for Bronze Medal A

Donghan Gwak (KOR)

(Local) / 04:54 PM 10 Aug (Rio)
Men -90 kg Contest for Bronze Medal B

Xunzhao Cheng (CHN)

(Local) / 05:01 PM 10 Aug (Rio)
Men -90 kg Final - Gold Medal Contest

Mashu Baker (JPN)
Varlam Liparteliani (GEO)

Rugby - Sevens Rugby - Sevens

(Local) / 11:30 AM 10 Aug (Rio)
Men's Pool B

5 (Lost)

12 (Won)

South Africa

Australia


Nick Malouf Jesse Parahi Henry Hutchison James Stannard Con Foley Cameron Clark Patrick McCutcheon Ed Jenkins Allan Fa'alava'au John Porch Thomas Cusack Thomas Kingston


(Local) / 06:30 PM 10 Aug (Rio)
Men's Quarter-final 4

22 (Won)

5 (Lost)

South Africa

Australia


Nick Malouf Jesse Parahi Henry Hutchison James Stannard Con Foley Cameron Clark Patrick McCutcheon Ed Jenkins Allan Fa'alava'au John Porch Thomas Cusack Thomas Kingston


Sailing Sailing

(Local) / 01:05 PM 10 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 03

(Local) / 01:05 PM 10 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy - Laser - Race 05

9 (9th)


(Local) / 01:05 PM 10 Aug (Rio)
Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 01

(Local) / 01:05 PM 10 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 01

(Local) / 01:15 PM 10 Aug (Rio)
Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 01

(Local) / 01:15 PM 10 Aug (Rio)
Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 05

(Local) / 02:05 PM 10 Aug (Rio)
Mixed Multihull - Nacra 17 - Race 02

(Local) / 02:30 PM 10 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 04

(Local) / 02:30 PM 10 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy - Laser - Race 06

14 (14th)


(Local) / 02:30 PM 10 Aug (Rio)
Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 02

(Local) / 02:40 PM 10 Aug (Rio)
Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 02

(Local) / 02:40 PM 10 Aug (Rio)
Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 06

Shooting Shooting

(Local) / 09:00 AM 10 Aug (Rio)
50m Pistol Men's Qualification

(Local) / 09:00 AM 10 Aug (Rio)
Double Trap Men's Qualification

140 (2nd)


(Local) / 12:00 PM 10 Aug (Rio)
50m Pistol Men's Finals


Jongoh Jin (KOR)
Xuan Vinh Hoang (VIE)
Song Guk Kim (PRK)

(Local) / 03:00 PM 10 Aug (Rio)
Double Trap Men's Semifinals

(Local) / 03:15 PM 10 Aug (Rio)
Double Trap Men's Bronze Medal Match


Steven Scott (GBR)

(Local) / 03:25 PM 10 Aug (Rio)
Double Trap Men's Gold Medal Match


Fehaid Aldeehani (IOA)
Marco Innocenti (ITA)

Swimming Swimming

(Local) / 01:14 PM 10 Aug (Rio)
Women's 100m Freestyle - Heat 5

52.78 (1st)


(Local) / 01:17 PM 10 Aug (Rio)
Women's 100m Freestyle - Heat 6

53.71 (3rd)


(Local) / 01:40 PM 10 Aug (Rio)
Men's 200m Backstroke - Heat 4

1:56.01 (1st)

1:56.65 (4th)


(Local) / 01:57 PM 10 Aug (Rio)
Women's 200m Breaststroke - Heat 3

2:23.00 (2nd)

2:28.24 (7th)


(Local) / 02:14 PM 10 Aug (Rio)
Men's 200m Individual Medley - Heat 2

2:00.18 (5th)

1:57.38 (1st)


(Local) / 02:31 PM 10 Aug (Rio)
Women's 4 x 200m Freestyle Relay - Heat 1

7:49.24 (1st)

7:49.24 (1st)

7:49.24 (1st)

7:49.24 (1st)


(Local) / 10:03 PM 10 Aug (Rio)
Men's 200m Breaststroke Final


Dmitriy Balandin (KAZ)
Josh Prenot (USA)
Anton Chupkov (RUS)

(Local) / 10:12 PM 10 Aug (Rio)
Women's 100m Freestyle Semifinal 1

53.29 (2nd)


(Local) / 10:20 PM 10 Aug (Rio)
Women's 100m Freestyle Semifinal 2

52.71 (1st)


(Local) / 10:28 PM 10 Aug (Rio)
Men's 200m Backstroke Semifinal 1

1:56.57 (5th)


(Local) / 10:37 PM 10 Aug (Rio)
Men's 200m Backstroke Semifinal 2

1:54.73 (2nd)


(Local) / 10:54 PM 10 Aug (Rio)
Women's 200m Butterfly Final

2:04.88 (2nd)

2:07.87 (8th)


Mireia Belmonte Garcia (ESP)
Madeline Groves (AUS)
Natsumi Hoshi (JPN)

(Local) / 11:03 PM 10 Aug (Rio)
Men's 100m Freestyle Final

47.58 (1st)

48.12 (7th)


Kyle Chalmers (AUS)
Pieter Timmers (BEL)
Nathan Adrian (USA)

(Local) / 11:20 PM 10 Aug (Rio)
Women's 200m Breaststroke Semifinal 2

2:21.69 (1st)


(Local) / 11:55 PM 10 Aug (Rio)
Women's 4 x 200m Freestyle Relay Final

7:44.87 (2nd)

7:44.87 (2nd)

7:44.87 (2nd)

7:44.87 (2nd)


United States of America (USA)
Australia (AUS)
Canada (CAN)

Table Tennis Table Tennis

(Local) / 08:30 PM 10 Aug (Rio)
Women's Singles Bronze Medal Match

Song I Kim (PRK)

(Local) / 09:30 PM 10 Aug (Rio)
Women's Singles Gold Medal Match

Ning Ding (CHN)
Xiaoxia Li (CHN)

Volleyball - Beach Volleyball - Beach

(Local) / 10:00 AM 10 Aug (Rio)
Women's Preliminary - Pool F

1 (Lost)

2 (Won)

Meppelink/Van Iersel

Bawden/Clancy


Taliqua Clancy Louise Grice


(Local) / 01:00 PM 10 Aug (Rio)
Women's Preliminary - Pool C

2 (Won)

0 (Lost)

Wang/Yue

Artacho del Solar/Laird


Maria Fe Artacho del Solar Nicole Laird


Water Polo Water Polo

(Local) / 09:00 AM 10 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round - Group A

8 (Won)

6 (Lost)

Australia

Japan


Joel Dennerley Richie Campbell George Ford John Cotterill Tyler Martin Jarrod Gilchrist Aidan Roach Aaron Younger Joel Swift Joseph Kayes Rhys Howden Mitch Emery James Stanton-French


Weightlifting Weightlifting

(Local) / 03:30 PM 10 Aug (Rio)
Women's 69kg Group A


Yanmei Xiang (CHN)
Zhazira Zhapparkul (KAZ)
Sara Ahmed (EGY)

(Local) / 07:00 PM 10 Aug (Rio)
Men's 77kg Group A


Nijat Rahimov (KAZ)
Xiaojun Lyu (CHN)
Mohamed Mahmoud (EGY)

Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally