Schedule and Results

Archery Archery

(Local) / 03:26 PM 8 Aug (Rio)
Women's Individual 1/32 Eliminations

1 (Lost)

7 (Won)

Lucilla Boari

Alice Ingley


Alice Ingley


(Local) / 04:05 PM 8 Aug (Rio)
Women's Individual 1/16 Eliminations

0 (Lost)

6 (Won)

Alice Ingley

Ane Marcelle dos Santos


Alice Ingley


Basketball Basketball

(Local) / 02:15 PM 8 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round Group A

80 (Lost)

95 (Won)

Serbia

Australia


Chris Goulding Patrick Mills Andrew Bogut Joe Ingles Matthew Dellavedova Ryan Broekhoff Cameron Bairstow Kevin Lisch Aron Baynes David Andersen Brock Motum Damian Martin


Canoe/Kayak - Slalom Canoe/Kayak - Slalom

(Local) / 01:10 PM 8 Aug (Rio)
Kayak (K1) Women Heats 1st Run

107.88 (8th)


(Local) / 03:00 PM 8 Aug (Rio)
Kayak (K1) Women Heats 2nd Run

99.51 (2nd)


Diving Diving

(Local) / 04:00 PM 8 Aug (Rio)
Men's Synchronised 10m Platform Final

PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA (CHN)
UNITED STATES OF AMERICA (USA)
GREAT BRITAIN (GBR)

Equestrian - Eventing Equestrian - Eventing

(Local) / 10:00 AM 8 Aug (Rio)
Eventing Individual Cross Country

37.60 (1st)

53.10 (9th)

59.60 (14th)

EL (57th)


(Local) / 10:00 AM 8 Aug (Rio)
Eventing Team Cross Country

Gymnastics - Artistic Gymnastics - Artistic

(Local) / 04:00 PM 8 Aug (Rio)
Men's Team Final


JAPAN (JPN)
RUSSIAN FEDERATION (RUS)
PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA (CHN)

Hockey Hockey

(Local) / 10:00 AM 8 Aug (Rio)
Women's Pool B

1 (Lost)

2 (Won)

Australia

United States of America


Brooke Peris Casey Sablowski Jodie Kenny Karri McMahon Madonna Blyth Georgina Morgan Jane-Anne Claxton Georgie Parker Kathryn Slattery Emily Smith Rachael Lynch Gabi Nance Kirstin Sheree Dwyer Edwina Claire Bone Mariah Williams Grace Stewart


Judo Judo

(Local) / 10:42 AM 8 Aug (Rio)
Men -73 kg Elimination Round of 32

0 (Lost)

100 (Won)

Andrew Thomas Mlugu

Jake Bensted


Jake Bensted


(Local) / 11:59 AM 8 Aug (Rio)
Men -73 kg Elimination Round of 16

100 (Won)

0s1 (Lost)

Rustam Orujov

Jake Bensted


Jake Bensted


(Local) / 04:26 PM 8 Aug (Rio)
Women -57 kg Contest for Bronze Medal A

Telma Monteiro (POR)

(Local) / 04:33 PM 8 Aug (Rio)
Women -57 kg Contest for Bronze Medal B

Kaori Matsumoto (JPN)

(Local) / 04:40 PM 8 Aug (Rio)
Women -57 kg Final - Gold Medal Contest

Rafaela Silva (BRA)
Sumiya Dorjsuren (MGL)

(Local) / 04:47 PM 8 Aug (Rio)
Men -73 kg Contest for Bronze Medal A

Lasha Shavdatuashvili (GEO)

(Local) / 04:54 PM 8 Aug (Rio)
Men -73 kg Contest for Bronze Medal B

Dirk van Tichelt (BEL)

(Local) / 05:01 PM 8 Aug (Rio)
Men -73 kg Final - Gold Medal Contest

Shohei Ono (JPN)
Rustam Orujov (AZE)

Rowing Rowing

(Local) / 08:40 AM 8 Aug (Rio)
Women's Quadruple Sculls Repechage 1

(Local) / 08:50 AM 8 Aug (Rio)
Women's Eight Heat 1

(Local) / 01:00 PM 8 Aug (Rio)
Men's Four Heat 1

Rugby - Sevens Rugby - Sevens

(Local) / 02:30 PM 8 Aug (Rio)
Women's Semi-final 1

17 (Won)

5 (Lost)

Australia

Canada


Shannon Parry Sharni Williams Nicole Beck Gemma Etheridge Emma Tonegato Evania Pelite Charlotte Caslick Chloe Dalton Amy Turner Alicia Quirk Emilee Cherry Ellia Green


(Local) / 06:30 PM 8 Aug (Rio)
Women's Bronze Medal Match

33 (Won)

10 (Lost)

Canada

Great Britain


Canada (CAN)

(Local) / 07:00 PM 8 Aug (Rio)
Women's Gold Medal Match

24 (Won)

17 (Lost)

Australia

New Zealand


Shannon Parry Sharni Williams Nicole Beck Gemma Etheridge Emma Tonegato Evania Pelite Charlotte Caslick Chloe Dalton Amy Turner Alicia Quirk Emilee Cherry Ellia Green


Australia (AUS)
New Zealand (NZL)

Sailing Sailing

(Local) / 01:05 PM 8 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy - Laser - Race 01

17 (17th)


(Local) / 01:15 PM 8 Aug (Rio)
Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 01

(Local) / 02:30 PM 8 Aug (Rio)
Men's One Person Dinghy - Laser - Race 02

8 (8th)


(Local) / 02:40 PM 8 Aug (Rio)
Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 02

Shooting Shooting

(Local) / 09:00 AM 8 Aug (Rio)
10m Air Rifle Men's Qualification

619.3 (37th)

612.4 (46th)


(Local) / 09:30 AM 8 Aug (Rio)
Trap Men's Qualification - Day 2

115 (12th)

110 (26th)


(Local) / 12:00 PM 8 Aug (Rio)
10m Air Rifle Men's Finals


Niccolo Campriani (ITA)
Serhiy Kulish (UKR)
Vladimir Maslennikov (RUS)

(Local) / 03:15 PM 8 Aug (Rio)
Trap Men's Bronze Medal Match


Edward Ling (GBR)

(Local) / 03:25 PM 8 Aug (Rio)
Trap Men's Gold Medal Match


Josip Glasnovic (CRO)
Giovanni Pellielo (ITA)

Swimming Swimming

(Local) / 01:22 PM 8 Aug (Rio)
Women's 200m Freestyle - Heat 5

1:55.80 (2nd)

1:56.93 (4th)


(Local) / 01:44 PM 8 Aug (Rio)
Men's 200m Butterfly - Heat 3

1:55.64 (2nd)


(Local) / 01:49 PM 8 Aug (Rio)
Men's 200m Butterfly - Heat 4

1:56.81 (7th)


(Local) / 02:06 PM 8 Aug (Rio)
Women's 200m Individual Medley - Heat 3

2:10.52 (2nd)


(Local) / 02:11 PM 8 Aug (Rio)
Women's 200m Individual Medley - Heat 4

2:13.05 (6th)


(Local) / 10:03 PM 8 Aug (Rio)
Women's 200m Freestyle Semifinal 1

1:56.29 (2nd)

1:56.63 (4th)


(Local) / 10:21 PM 8 Aug (Rio)
Men's 200m Freestyle Final


Yang Sun (CHN)
Chad Guy Bertrand le Clos (RSA)
Conor Dwyer (USA)

(Local) / 10:30 PM 8 Aug (Rio)
Women's 100m Backstroke Final

59.19 (7th)

59.23 (8th)


Katinka Hosszu (HUN)
Kathleen Baker (USA)
Kylie Masse (CAN)
Yuanhui Fu (CHN)

(Local) / 10:38 PM 8 Aug (Rio)
Men's 100m Backstroke Final

52.43 (4th)


Ryan Murphy (USA)
Jiayu Xu (CHN)
David Plummer (USA)

(Local) / 10:54 PM 8 Aug (Rio)
Women's 100m Breaststroke Final


Lilly King (USA)
Yulia Efimova (RUS)
Catherine Meili (USA)

(Local) / 11:10 PM 8 Aug (Rio)
Men's 200m Butterfly Semifinal 1

1:56.07 (5th)


(Local) / 11:36 PM 8 Aug (Rio)
Women's 200m Individual Medley Semifinal 1

2:10.35 (3rd)


Tennis Tennis

(Local) / 12:30 PM 8 Aug (Rio)
Women's Singles Second Round

2 (Won)

0 (Lost)

Samantha Stosur

Misaki Doi


Sam Stosur


(Local) / 04:45 PM 8 Aug (Rio)
Men's Singles Second Round

0 (Lost)

2 (Won)

John Millman

Kei Nishikori


John Millman


Volleyball - Beach Volleyball - Beach

(Local) / 10:00 AM 8 Aug (Rio)
Women's Preliminary - Pool C

2 (Won)

1 (Lost)

Forrer/Verge-Depre

Artacho del Solar/Laird


Maria Fe Artacho del Solar Nicole Laird


(Local) / 11:00 PM 8 Aug (Rio)
Women's Preliminary - Pool F

2 (Won)

0 (Lost)

Bawden/Clancy

Pazo/Agudo


Taliqua Clancy Louise Grice


Water Polo Water Polo

(Local) / 01:00 PM 8 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round - Group A

9 (Tied)

9 (Tied)

Hungary

Australia


Joel Dennerley Richie Campbell George Ford John Cotterill Tyler Martin Jarrod Gilchrist Aidan Roach Aaron Younger Joel Swift Joseph Kayes Rhys Howden Mitch Emery James Stanton-French


Weightlifting Weightlifting

(Local) / 12:30 PM 8 Aug (Rio)
Women's 58kg Group B

189 (5th)


(Local) / 03:30 PM 8 Aug (Rio)
Women's 58kg Group A


Sukanya Srisurat (THA)
Pimsiri Sirikaew (THA)
Hsing-Chun Kuo (TPE)

(Local) / 07:00 PM 8 Aug (Rio)
Men's 62kg Group A


Oscar Albeiro Figueroa Mosquera (COL)
Eko Yuli Irawan (INA)
Farkhad Kharki (KAZ)

Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally