Schedule and Results

Archery Archery

(Local) / 04:39 PM 7 Aug (Rio)
Women's Team Bronze Medal Match

5 (Won)

3 (Lost)

Chinese Taipei

Italy


Chinese Taipei (TPE)

(Local) / 05:07 PM 7 Aug (Rio)
Women's Team Gold Medal Match

5 (Won)

1 (Lost)

Republic of Korea

Russian Federation


Republic of Korea (KOR)
Russian Federation (RUS)

Basketball Basketball

(Local) / 05:30 PM 7 Aug (Rio)
Women's Preliminary Round Group A

61 (Won)

56 (Lost)

Australia

Turkey


Tessa Lavey Leilani Mitchell Stephanie Talbot Penny Taylor Elizabeth Cambage Natalie Burton Rachel Jarry Laura Hodges Katie Rae Ebzery Erin Phillips Marianna Tolo Cayla George


Canoe/Kayak - Slalom Canoe/Kayak - Slalom

(Local) / 01:30 PM 7 Aug (Rio)
Canoe Single (C1) Men Heats 1st Run

97.40 (5th)


(Local) / 02:19 PM 7 Aug (Rio)
Kayak (K1) Men Heats 1st Run

94.30 (13th)


(Local) / 03:11 PM 7 Aug (Rio)
Canoe Single (C1) Men Heats 2nd Run

151.77 (17th)


(Local) / 04:00 PM 7 Aug (Rio)
Kayak (K1) Men Heats 2nd Run

138.72 (21st)


Cycling - Road Cycling - Road

(Local) / 12:15 PM 7 Aug (Rio)
Women's Road Race

3:55:36 (15th)

3:56:34 (22nd)

4:03:01 (49th)

DNF


Anna van der Breggen (NED)
Emma Johansson (SWE)
Elisa Longo Borghini (ITA)

Diving Diving

(Local) / 04:00 PM 7 Aug (Rio)
Women's Synchronised 3m Springboard Final

PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA (CHN)
ITALY (ITA)
AUSTRALIA (AUS)

Equestrian - Eventing Equestrian - Eventing

(Local) / 10:00 AM 7 Aug (Rio)
Eventing Individual Dressage Day 2

37.60 (2nd)

42.50 (13th)

46.30 (22nd)

56.80 (58th)


(Local) / 10:00 AM 7 Aug (Rio)
Eventing Team Dressage Day 2

Gymnastics - Artistic Gymnastics - Artistic

(Local) / 09:45 AM 7 Aug (Rio)
Women's Floor Exercise Qualification Subdivision 1

(Local) / 09:45 AM 7 Aug (Rio)
Women's Uneven Bars Qualification Subdivision 1

(Local) / 09:45 AM 7 Aug (Rio)
Women's Individual All-Around Qualification Subdivision 1

Hockey Hockey

(Local) / 08:30 PM 7 Aug (Rio)
Men's Pool A

0 (Lost)

1 (Won)

Australia

Spain


Jamie Dwyer Simon Orchard Glenn Turner Chris Ciriello Blake Govers Matt Gohdes Aran Zalewski Tim Deavin Matthew Swann Andrew Charter Fergus Kavanagh Matt Dawson Mark Knowles Eddie Ockenden Jake Whetton Daniel Beale


Judo Judo

(Local) / 11:03 AM 7 Aug (Rio)
Men -66 kg Elimination Round of 32

1s3 (Won)

0s1 (Lost)

Imad Bassou

Nathan Katz


Nathan Katz


(Local) / 04:26 PM 7 Aug (Rio)
Women -52 kg Contest for Bronze Medal A

Misato Nakamura (JPN)

(Local) / 04:33 PM 7 Aug (Rio)
Women -52 kg Contest for Bronze Medal B

Natalia Kuziutina (RUS)

(Local) / 04:40 PM 7 Aug (Rio)
Women -52 kg Final - Gold Medal Contest

Majlinda Kelmendi (KOS)
Odette Giuffrida (ITA)

(Local) / 04:47 PM 7 Aug (Rio)
Men -66 kg Contest for Bronze Medal A

Rishod Sobirov (UZB)

(Local) / 04:54 PM 7 Aug (Rio)
Men -66 kg Contest for Bronze Medal B

Masashi Ebinuma (JPN)

(Local) / 05:01 PM 7 Aug (Rio)
Men -66 kg Final - Gold Medal Contest

Fabio Basile (ITA)
Baul An (KOR)

Rugby - Sevens Rugby - Sevens

(Local) / 01:30 PM 7 Aug (Rio)
Women's Pool A

12 (Tied)

12 (Tied)

Australia

United States of America


Shannon Parry Sharni Williams Nicole Beck Gemma Etheridge Emma Tonegato Evania Pelite Charlotte Caslick Chloe Dalton Amy Turner Alicia Quirk Emilee Cherry Ellia Green


(Local) / 05:00 PM 7 Aug (Rio)
Women's Quarter-final 1

24 (Won)

0 (Lost)

Australia

Spain


Shannon Parry Sharni Williams Nicole Beck Gemma Etheridge Emma Tonegato Evania Pelite Charlotte Caslick Chloe Dalton Amy Turner Alicia Quirk Emilee Cherry Ellia Green


Shooting Shooting

(Local) / 09:00 AM 7 Aug (Rio)
10m Air Pistol Women's Qualification

(Local) / 09:00 AM 7 Aug (Rio)
Trap Women's Qualification

(Local) / 09:30 AM 7 Aug (Rio)
Trap Men's Qualification - Day 1

69 (12th)

65 (27th)


(Local) / 11:00 AM 7 Aug (Rio)
10m Air Pistol Women's Finals


Mengxue Zhang (CHN)
Vitalina Batsarashkina (RUS)
Anna Korakaki (GRE)

(Local) / 03:00 PM 7 Aug (Rio)
Trap Women's Semifinals

(Local) / 03:30 PM 7 Aug (Rio)
Trap Women's Bronze Medal Match


Corey Cogdell (USA)

(Local) / 03:45 PM 7 Aug (Rio)
Trap Women's Gold Medal Match

Catherine Skinner (AUS)
Natalie Rooney (NZL)

Swimming Swimming

(Local) / 01:08 PM 7 Aug (Rio)
Women's 100m Backstroke - Heat 3

59.92 (2nd)


(Local) / 01:14 PM 7 Aug (Rio)
Women's 100m Backstroke - Heat 5

58.99 (1st)


(Local) / 01:39 PM 7 Aug (Rio)
Men's 200m Freestyle - Heat 5

1:46.49 (4th)

1:48.38 (8th)


(Local) / 02:00 PM 7 Aug (Rio)
Women's 100m Breaststroke - Heat 4

1:06.73 (3rd)

1:07.96 (6th)


(Local) / 02:23 PM 7 Aug (Rio)
Men's 100m Backstroke - Heat 5

53.04 (2nd)

53.47 (3rd)


(Local) / 02:40 PM 7 Aug (Rio)
Women's 400m Freestyle - Heat 3

4:03.58 (4th)


(Local) / 02:46 PM 7 Aug (Rio)
Women's 400m Freestyle - Heat 4

4:04.36 (4th)


(Local) / 03:02 PM 7 Aug (Rio)
Men's 4 x 100m Freestyle Relay - Heat 2

3:12.65 (2nd)

3:12.65 (2nd)

3:12.65 (2nd)

3:12.65 (2nd)


(Local) / 10:03 PM 7 Aug (Rio)
Women's 100m Butterfly Final

57.05 (6th)


Sarah Sjostrom (SWE)
Penny Oleksiak (CAN)
Dana Vollmer (USA)

(Local) / 10:20 PM 7 Aug (Rio)
Men's 200m Freestyle Semifinal 2

(Local) / 10:29 PM 7 Aug (Rio)
Women's 100m Breaststroke Semifinal 1

1:07.12 (5th)


(Local) / 10:53 PM 7 Aug (Rio)
Men's 100m Breaststroke Final


Adam Peaty (GBR)
Cameron van der Burgh (RSA)
Cody Miller (USA)

(Local) / 11:01 PM 7 Aug (Rio)
Women's 400m Freestyle Final

4:05.30 (6th)

4:05.68 (7th)


Katie Ledecky (USA)
Jazz Carlin (GBR)
Leah Smith (USA)

(Local) / 11:20 PM 7 Aug (Rio)
Men's 100m Backstroke Semifinal 2

52.70 (2nd)

53.95 (7th)


(Local) / 11:36 PM 7 Aug (Rio)
Women's 100m Backstroke Semifinal 1

59.03 (1st)

59.32 (3rd)


(Local) / 11:52 PM 7 Aug (Rio)
Men's 4 x 100m Freestyle Relay Final

3:11.37 (3rd)

3:11.37 (3rd)

3:11.37 (3rd)

3:11.37 (3rd)


United States of America (USA)
France (FRA)
Australia (AUS)

Table Tennis Table Tennis

(Local) / 07:00 PM 7 Aug (Rio)
Women's Singles Round 3

4 (Won)

0 (Lost)

Mengyu Yu

Jian Fang Lay


Jian Fang Lay


Tennis Tennis

(Local) / 12:15 PM 7 Aug (Rio)
Women's Singles First Round

2 (Won)

0 (Lost)

Serena Williams

Daria Gavrilova


Daria Gavrilova


(Local) / 02:00 PM 7 Aug (Rio)
Men's Singles First Round

0 (Lost)

2 (Won)

Sam Groth

David Goffin


Sam Groth


(Local) / 02:00 PM 7 Aug (Rio)
Women's Singles First Round

2 (Won)

1 (Lost)

Samantha Stosur

Jelena Ostapenko


Sam Stosur


Weightlifting Weightlifting

(Local) / 03:30 PM 7 Aug (Rio)
Women's 53kg Group A


Shu-Ching Hsu (TPE)
Hidilyn Diaz (PHI)
Jin Hee Yoon (KOR)

(Local) / 07:00 PM 7 Aug (Rio)
Men's 56kg Group A


Qingquan Long (CHN)
Yun Chol Om (PRK)
Sinphet Kruaithong (THA)

Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally