Schedule and Results

Athletics Athletics

(Local) / 08:00 AM 19 Aug (Rio)
Men's 50km Race Walk

3:41:16 (2nd)

3:48:40 (10th)

4:13:02 (40th)


Matej Toth (SVK)
Jared Tallent (AUS)
Hirooki Arai (JPN)

(Local) / 02:30 PM 19 Aug (Rio)
Women's 20km Race Walk

1:30:28 (9th)

1:34:22 (26th)

1:37:08 (40th)


Hong Liu (CHN)
Maria Guadalupe Gonzalez (MEX)
Xiuzhi Lu (CHN)

(Local) / 08:30 PM 19 Aug (Rio)
Women's Pole Vault Final

4.80 (4th)


Ekaterini Stefanidi (GRE)
Sandi Morris (USA)
Eliza McCartney (NZL)

(Local) / 08:40 PM 19 Aug (Rio)
Women's 4 x 400m Relay Round 1 - Heat 1

(Local) / 09:05 PM 19 Aug (Rio)
Men's Hammer Throw Final


Dilshod Nazarov (TJK)
Ivan Tsikhan (BLR)
Wojciech Nowicki (POL)

(Local) / 09:40 PM 19 Aug (Rio)
Women's 5000m Final

15:01.59 (9th)

15:04.05 (10th)

15:10.35 (12th)


Vivian Jepkemoi Cheruiyot (KEN)
Hellen Onsando Obiri (KEN)
Almaz Ayana (ETH)

(Local) / 10:15 PM 19 Aug (Rio)
Women's 4 x 100m Relay Final

United States of America (USA)
Jamaica (JAM)
Great Britain (GBR)

(Local) / 10:35 PM 19 Aug (Rio)
Men's 4 x 100m Relay Final

Jamaica (JAM)
Japan (JPN)
Canada (CAN)

Badminton Badminton

(Local) / 09:15 AM 19 Aug (Rio)
Women's Singles Bronze Medal Match

Nozomi Okuhara (JPN)

(Local) / 10:25 AM 19 Aug (Rio)
Women's Singles Gold Medal Match

Carolina Marin (ESP)
V. Sindhu Pusarla (IND)

(Local) / 11:15 AM 19 Aug (Rio)
Men's Doubles Gold Medal Match

1 (Lost)

2 (Won)

MALAYSIA

PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA


PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA (CHN)
MALAYSIA (MAS)

Basketball Basketball

(Local) / 07:00 PM 19 Aug (Rio)
Men's Semifinal

61 (Lost)

87 (Won)

Australia

Serbia


Chris Goulding Patrick Mills Andrew Bogut Joe Ingles Matthew Dellavedova Ryan Broekhoff Cameron Bairstow Kevin Lisch Aron Baynes David Andersen Brock Motum Damian Martin


Boxing Boxing

(Local) / 02:00 PM 19 Aug (Rio)
Men's Fly (52kg) Semifinal 1

Yoel Segundo Finol (VEN)

(Local) / 02:17 PM 19 Aug (Rio)
Men's Fly (52kg) Semifinal 2

Jianguan Hu (CHN)

(Local) / 02:34 PM 19 Aug (Rio)
Men's Light Welter (64kg) Semifinal 1

Vitaly Dunaytsev (RUS)

(Local) / 02:50 PM 19 Aug (Rio)
Men's Light Welter (64kg) Semifinal 2

Artem Harutyunyan (GER)

(Local) / 03:08 PM 19 Aug (Rio)
Men's Super Heavy (+91kg) Semifinal 1

Filip Hrgovic (CRO)

(Local) / 03:25 PM 19 Aug (Rio)
Men's Super Heavy (+91kg) Semifinal 2

Ivan Dychko (KAZ)

(Local) / 03:42 PM 19 Aug (Rio)
Women's Middle (69-75kg) Semifinal 1

Dariga Shakimova (KAZ)

(Local) / 03:59 PM 19 Aug (Rio)
Women's Middle (69-75kg) Semifinal 2

Qian Li (CHN)

(Local) / 04:16 PM 19 Aug (Rio)
Women's Light (57-60kg) Final Bout

Estelle Mossely (FRA)
Junhua Yin (CHN)

Canoe/Kayak - Sprint Canoe/Kayak - Sprint

(Local) / 09:14 AM 19 Aug (Rio)
Men's Kayak Single 200m Heat 3

34.650 (2nd)


(Local) / 09:21 AM 19 Aug (Rio)
Men's Canoe Double 1000m Heat 1

(Local) / 09:51 AM 19 Aug (Rio)
Men's Kayak Four 1000m Heat 1

(Local) / 10:14 AM 19 Aug (Rio)
Men's Kayak Single 200m Semifinal 2

34.584 (2nd)


(Local) / 10:29 AM 19 Aug (Rio)
Men's Canoe Double 1000m Semifinal 2

(Local) / 10:51 AM 19 Aug (Rio)
Men's Kayak Four 1000m Semifinal 1

Cycling - BMX Cycling - BMX

(Local) / 01:34 PM 19 Aug (Rio)
Women's Semifinals Heat 2 (all Runs)

(Local) / 01:38 PM 19 Aug (Rio)
Men's Semifinals Heat 1 (all Runs)

(Local) / 01:42 PM 19 Aug (Rio)
Men's Semifinals Heat 2 (all Runs)

(Local) / 03:00 PM 19 Aug (Rio)
Women's Final


Mariana Pajon (COL)
Alise Post (USA)
Stefany Hernandez (VEN)

(Local) / 03:10 PM 19 Aug (Rio)
Men's Final

Connor Fields (USA)
Jelle van Gorkom (NED)
Carlos Alberto Ramirez Yepes (COL)

Diving Diving

(Local) / 04:00 PM 19 Aug (Rio)
Men's 10m Platform Preliminary

457.05 (9th)

457.05 (9th)

413.85 (17th)

413.85 (17th)


Equestrian - Jumping Equestrian - Jumping

(Local) / 10:00 AM 19 Aug (Rio)
Jumping Individual Final Round A

(Local) / 01:30 PM 19 Aug (Rio)
Jumping Individual Final Round B

(Local) / 02:50 PM 19 Aug (Rio)
Jumping Individual Jump-Off


Nick Skelton (GBR)
Peder Fredricson (SWE)
Eric Lamaze (CAN)

Football Football

(Local) / 01:00 PM 19 Aug (Rio)
Women's Bronze Medal Match

1 (Lost)

2 (Won)

Brazil

Canada


Canada (CAN)

(Local) / 05:30 PM 19 Aug (Rio)
Women's Gold Medal Match

1 (Lost)

2 (Won)

Sweden

Germany


Germany (GER)
Sweden (SWE)

Golf Golf

(Local) / 07:30 AM 19 Aug (Rio)
Women's Individual Stroke Play Round 3

66 (2nd)

73 (23rd)


Gymnastics - Rhythmic Gymnastics - Rhythmic

(Local) / 10:20 AM 19 Aug (Rio)
Individual All-Around Qualification - Rotation 1

(Local) / 11:50 AM 19 Aug (Rio)
Individual All-Around Qualification - Rotation 2

(Local) / 02:50 PM 19 Aug (Rio)
Individual All-Around Qualification - Rotation 3

(Local) / 04:20 PM 19 Aug (Rio)
Individual All-Around Qualification - Rotation 4

Hockey Hockey

(Local) / 12:00 PM 19 Aug (Rio)
Women's Bronze Medal Match

2 (Won)

1 (Lost)

Germany

New Zealand


Germany (GER)

(Local) / 05:00 PM 19 Aug (Rio)
Women's Gold Medal Match

3 (Lost)

3 (Won)

Netherlands

Great Britain


Great Britain (GBR)
Netherlands (NED)

Modern Pentathlon Modern Pentathlon

(Local) / 12:15 PM 19 Aug (Rio)
Women's Swimming Heat 4

2:12.38 (1st)


(Local) / 02:00 PM 19 Aug (Rio)
Women's Fencing Bonus Round

(Local) / 03:30 PM 19 Aug (Rio)
Women's Riding Show Jumping

284 (19th)


(Local) / 06:00 PM 19 Aug (Rio)
Women's Combined Running/Shooting

Chloe Esposito (AUS)
Elodie Clouvel (FRA)
Oktawia Nowacka (POL)

Synchronised Swimming Synchronised Swimming

(Local) / 12:00 PM 19 Aug (Rio)
Teams Free Routine

75.4333 (8th)

75.4333 (8th)

75.4333 (8th)

75.4333 (8th)

75.4333 (8th)

75.4333 (8th)

75.4333 (8th)

75.4333 (8th)

75.4333 (8th)


Russian Federation (RUS)
People's Republic of China (CHN)
Japan (JPN)

Taekwondo Taekwondo

(Local) / 09:00 AM 19 Aug (Rio)
Women -67kg Round of 16

1 (Lost)

11 (Won)

Carmen Marton

Nur Tatar


Carmen Marton


(Local) / 09:45 AM 19 Aug (Rio)
Men -80kg Round of 16

14 (Won)

0 (Lost)

Lutalo Muhammad

Hayder Shkara


Hayder Shkara


(Local) / 08:15 PM 19 Aug (Rio)
Men -80kg Repechage

0 (Won)

0 (Lost)

Steven Lopez

Hayder Shkara


Hayder Shkara


(Local) / 09:00 PM 19 Aug (Rio)
Women -67kg Bronze Medal Contests

Ruth Marie Christelle Gbagbi (CIV)

(Local) / 09:15 PM 19 Aug (Rio)
Men -80kg Bronze Medal Contests

Oussama Oueslati (TUN)

(Local) / 09:30 PM 19 Aug (Rio)
Women -67kg Bronze Medal Contests

Nur Tatar (TUR)

(Local) / 09:45 PM 19 Aug (Rio)
Men -80kg Bronze Medal Contests

Milad Beigi Harchegani (AZE)

(Local) / 10:00 PM 19 Aug (Rio)
Women -67kg Gold Medal Contest

Hyeri Oh (KOR)
Haby Niare (FRA)

(Local) / 10:15 PM 19 Aug (Rio)
Men -80kg Gold Medal Contest

Cheick Sallah Junior Cisse (CIV)
Lutalo Muhammad (GBR)

Water Polo Water Polo

(Local) / 11:20 AM 19 Aug (Rio)
Women's Bronze Medal Match

18 (Lost)

19 (Won)

Hungary

Russia


Russia (RUS)

(Local) / 02:10 PM 19 Aug (Rio)
Women's Classification 5th-6th Place

10 (Lost)

12 (Won)

Australia

Spain


Lea Yanitsas Gemma Beadsworth Hannah Buckling Holly Lincoln-Smith Keesja Kaia Gofers Bronwen Knox Rowie Webster Glencora McGhie Zoe Arancini Ash Southern Isobel Bishop Nicola Zagame Kelsey Wakefield


(Local) / 03:30 PM 19 Aug (Rio)
Women's Gold Medal Match

12 (Won)

5 (Lost)

United States

Italy


United States (USA)
Italy (ITA)

Wrestling - Freestyle Wrestling - Freestyle

(Local) / 10:08 AM 19 Aug (Rio)
Men's Freestyle 74 kg Qualification

5 (Won)

0 (Lost)

Sohsuke Takatani

Talgat Ilyasov


Talgat Ilyasov


(Local) / 05:00 PM 19 Aug (Rio)
Men's Freestyle 57 kg Bronze

Haji Aliyev (AZE)

(Local) / 05:15 PM 19 Aug (Rio)
Men's Freestyle 57 kg Bronze

Hassan Sabzali Rahimi (IRI)

(Local) / 05:30 PM 19 Aug (Rio)
Men's Freestyle 57 kg Gold Medal

Vladimer Khinchegashvili (GEO)
Rei Higuchi (JPN)

(Local) / 06:00 PM 19 Aug (Rio)
Men's Freestyle 74 kg Bronze

Jabrayil Hasanov (AZE)

(Local) / 06:15 PM 19 Aug (Rio)
Men's Freestyle 74 kg Bronze

Soner Demirtas (TUR)

(Local) / 06:30 PM 19 Aug (Rio)
Men's Freestyle 74 kg Gold Medal

Hassan Aliazam Yazdanicharati (IRI)
Aniuar Geduev (RUS)

Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally