Schedule and Results

Athletics Athletics

(Local) / 10:06 AM 15 Aug (Rio)
Women's 200m Round 1 - Heat 7

22.66 (2nd)


(Local) / 10:40 AM 15 Aug (Rio)
Women's Hammer Throw Final


Anita Wlodarczyk (POL)
Wenxiu Zhang (CHN)
Sophie Hitchon (GBR)

(Local) / 11:15 AM 15 Aug (Rio)
Women's 3000m Steeplechase Final

9:20.38 (7th)

9:21.21 (9th)


Ruth Jebet (BRN)
Hyvin Kiyeng Jepkemoi (KEN)
Emma Coburn (USA)

(Local) / 08:30 PM 15 Aug (Rio)
Women's Discus Throw Qualifying Round - Group A

64.46 (2nd)


(Local) / 09:40 PM 15 Aug (Rio)
Men's Pole Vault Final


Thiago Braz da Silva (BRA)
Renaud Lavillenie (FRA)
Sam Kendricks (USA)

(Local) / 10:22 PM 15 Aug (Rio)
Women's 400m Hurdles Round 1 - Heat 5

56.26 (4th)


(Local) / 10:45 PM 15 Aug (Rio)
Men's 800m Final


David Lekuta Rudisha (KEN)
Taoufik Makhloufi (ALG)
Clayton Murphy (USA)

(Local) / 11:05 PM 15 Aug (Rio)
Women's 400m Final


Shaunae Miller (BAH)
Allyson Felix (USA)
Shericka Jackson (JAM)

Boxing Boxing

(Local) / 12:38 PM 15 Aug (Rio)
Men's Welter (69kg) Semifinal 1

Mohammed Rabii (MAR)

(Local) / 06:43 PM 15 Aug (Rio)
Men's Welter (69kg) Semifinal 2

Souleymane Diop Cissokho (FRA)

(Local) / 07:30 PM 15 Aug (Rio)
Men's Heavy (91kg) Final Bout

Evgeny Tishchenko (RUS)
Vassiliy Levit (KAZ)

Canoe/Kayak - Sprint Canoe/Kayak - Sprint

(Local) / 09:00 AM 15 Aug (Rio)
Men's Canoe Single 1000m Heat 1

4:33.166 (6th)


(Local) / 09:24 AM 15 Aug (Rio)
Women's Kayak Double 500m Heat 1

(Local) / 10:14 AM 15 Aug (Rio)
Men's Kayak Single 1000m Heat 2

3:36.210 (2nd)


(Local) / 10:30 AM 15 Aug (Rio)
Men's Canoe Single 1000m Semifinal 1

4:24.723 (7th)


(Local) / 10:46 AM 15 Aug (Rio)
Women's Kayak Double 500m Semifinal 1

(Local) / 11:21 AM 15 Aug (Rio)
Men's Kayak Single 1000m Semifinal 1

3:32.602 (1st)


Cycling - Track Cycling - Track

(Local) / 10:06 AM 15 Aug (Rio)
Women's Sprint 1/8 Finals - Heat 3

(Local) / 10:21 AM 15 Aug (Rio)
Men's Omnium Time Trial 4\6

1:02.332 (2nd)


(Local) / 10:53 AM 15 Aug (Rio)
Women's Sprint 1/8 Finals Repechages - Heat 2

(Local) / 10:59 AM 15 Aug (Rio)
Women's Omnium Scratch Race 1\6

(Local) / 04:00 PM 15 Aug (Rio)
Men's Omnium Flying Lap 5\6

13.053 (6th)


(Local) / 04:26 PM 15 Aug (Rio)
Women's Sprint Race for 9th-12th Places

(Local) / 04:30 PM 15 Aug (Rio)
Women's Omnium Individual Pursuit 2\6

3:33.818 (7th)


(Local) / 05:23 PM 15 Aug (Rio)
Men's Omnium Points Race 6\6

Elia Viviani (ITA)
Mark Cavendish (GBR)
Lasse Norman Hansen (DEN)

(Local) / 06:17 PM 15 Aug (Rio)
Women's Omnium Elimination Race 3\6

Diving Diving

(Local) / 03:15 PM 15 Aug (Rio)
Men's 3m Springboard Preliminary

395.05 (16th)

395.05 (16th)

356.55 (26th)

356.55 (26th)


Equestrian - Dressage Equestrian - Dressage

(Local) / 10:00 AM 15 Aug (Rio)
Dressage Individual Grand Prix Freestyle


Charlotte Dujardin (GBR)
Isabell Werth (GER)
Kristina Broring-Sprehe (GER)

Gymnastics - Artistic Gymnastics - Artistic

(Local) / 02:00 PM 15 Aug (Rio)
Men's Rings Final


Eleftherios Petrounias (GRE)
Arthur Zanetti (BRA)
Denis Abliazin (RUS)

(Local) / 02:54 PM 15 Aug (Rio)
Men's Vault Final


Se Gwang Ri (PRK)
Denis Abliazin (RUS)
Kenzo Shirai (JPN)

(Local) / 03:46 PM 15 Aug (Rio)
Women's Balance Beam Final


Sanne Wevers (NED)
Lauren Hernandez (USA)
Simone Biles (USA)

Hockey Hockey

(Local) / 10:00 AM 15 Aug (Rio)
Women's Quarterfinal

4 (Won)

2 (Lost)

New Zealand

Australia


Gabi Nance Brooke Peris Casey Sablowski Kirstin Sheree Dwyer Jodie Kenny Karri McMahon Madonna Blyth Edwina Claire Bone Georgina Morgan Jane-Anne Claxton Georgie Parker Kathryn Slattery Mariah Williams Emily Smith Rachael Lynch Grace Stewart


Sailing Sailing

(Local) / 01:05 PM 15 Aug (Rio)
Men's Skiff - 49er - Race 07

(Local) / 02:05 PM 15 Aug (Rio)
Men's Skiff - 49er - Race 08

(Local) / 03:05 PM 15 Aug (Rio)
Men's Skiff - 49er - Race 09

Swimming Swimming

(Local) / 09:00 AM 15 Aug (Rio)
Women's 10km

1:58:12.7 (15th)


Sharon van rouwendaal (NED)
Rachele Bruni (ITA)
Poliana Okimoto (BRA)

Synchronised Swimming Synchronised Swimming

(Local) / 11:00 AM 15 Aug (Rio)
Duets Technical Routine

73.6360 (24th)

73.6360 (24th)


Water Polo Water Polo

(Local) / 03:30 PM 15 Aug (Rio)
Women's Quarterfinal

11 (Lost)

13 (Won)

Australia

Hungary


Lea Yanitsas Gemma Beadsworth Hannah Buckling Holly Lincoln-Smith Keesja Kaia Gofers Bronwen Knox Rowie Webster Glencora McGhie Zoe Arancini Ash Southern Isobel Bishop Nicola Zagame Kelsey Wakefield


Weightlifting Weightlifting

(Local) / 07:00 PM 15 Aug (Rio)
Men's 105kg Group A


Ruslan Nurudinov (UZB)
Simon Martirosyan (ARM)
Alexandr Zaichikov (KAZ)

Wrestling - Greco-Roman Wrestling - Greco-Roman

(Local) / 10:56 AM 15 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 130 kg 1/8 Final

5 (Won)

0 (Lost)

Johan Magnus Euren

Ivan Popov


Ivan Popov


(Local) / 05:00 PM 15 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 85 kg Bronze

Javid Hamzatau (BLR)

(Local) / 05:08 PM 15 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 85 kg Bronze

Denis Maksymilian Kudla (GER)

(Local) / 05:16 PM 15 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 85 kg Gold Medal

Davit Chakvetadze (RUS)
Zhan Beleniuk (UKR)

(Local) / 05:24 PM 15 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 130 kg Bronze

Sabah Shariati (AZE)

(Local) / 05:32 PM 15 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 130 kg Bronze

Sergey Semenov (RUS)

(Local) / 05:40 PM 15 Aug (Rio)
Men's Greco-Roman 130 kg Gold Medal

Mijain Lopez Nunez (CUB)
Riza Kayaalp (TUR)

Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally