Schedule and Results

Archery Archery

(Local) / 10:15 AM 6 Aug (Rio)
Men's Team 1/8 Eliminations

Alec Potts Ryan Tyack Taylor Worth


(Local) / 02:00 PM 6 Aug (Rio)
Men's Team Quarterfinal

3 (Lost)

5 (Won)

France

Australia


Alec Potts Ryan Tyack Taylor Worth


(Local) / 03:43 PM 6 Aug (Rio)
Men's Team Semifinal

6 (Won)

0 (Lost)

Republic of Korea

Australia


Alec Potts Ryan Tyack Taylor Worth


(Local) / 04:39 PM 6 Aug (Rio)
Men's Team Bronze Medal Match

6 (Won)

2 (Lost)

Australia

People's Republic of China


Alec Potts Ryan Tyack Taylor Worth


Australia (AUS)

(Local) / 05:07 PM 6 Aug (Rio)
Men's Team Gold Medal Match

6 (Won)

0 (Lost)

Republic of Korea

United States of America


Republic of Korea (KOR)
United States of America (USA)

Basketball Basketball

(Local) / 02:15 PM 6 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round Group A

87 (Won)

66 (Lost)

Australia

France


Chris Goulding Patrick Mills Andrew Bogut Joe Ingles Matthew Dellavedova Ryan Broekhoff Cameron Bairstow Kevin Lisch Aron Baynes David Andersen Brock Motum Damian Martin


(Local) / 05:30 PM 6 Aug (Rio)
Women's Preliminary Round Group A

66 (Lost)

84 (Won)

Brazil

Australia


Tessa Lavey Leilani Mitchell Stephanie Talbot Penny Taylor Elizabeth Cambage Natalie Burton Rachel Jarry Laura Hodges Katie Rae Ebzery Erin Phillips Marianna Tolo Cayla George


Boxing Boxing

(Local) / 12:59 PM 6 Aug (Rio)
Men's Heavy (91kg) Preliminaries

3 (Won)

0 (Lost)

Juan Nogueira

Jason Eric Whateley


Jason Whateley


Cycling - Road Cycling - Road

(Local) / 09:30 AM 6 Aug (Rio)
Men's Road Race

Greg van Avermaet (BEL)
Jakob Fuglsang (DEN)
Rafal Majka (POL)

Equestrian - Eventing Equestrian - Eventing

(Local) / 10:00 AM 6 Aug (Rio)
Eventing Individual Dressage Day 1

37.60 (2nd)

42.50 (13th)

46.30 (22nd)

56.80 (58th)


(Local) / 10:00 AM 6 Aug (Rio)
Eventing Team Dressage Day 1

Football Football

(Local) / 06:00 PM 6 Aug (Rio)
Women's First Round - Group F

2 (Tied)

2 (Tied)

Germany

Australia


Lydia Williams Katrina Gorry Clare Polkinghorne Laura Alleway Steph Catley Elise Kellond-Knight Caitlin Foord Lisa De Vanna Alanna Kennedy Samantha Kerr Kyah Simon Larissa Crummer Chloe Logarzo Emily Van Egmond Ellie Carpenter Tameka Butt Michelle Heyman Mackenzie Arnold


Hockey Hockey

(Local) / 01:30 PM 6 Aug (Rio)
Men's Pool A

2 (Won)

1 (Lost)

Australia

New Zealand


Jamie Dwyer Matt Dawson Mark Knowles Jake Whetton Blake Govers Matt Gohdes Tim Deavin Daniel Beale Andrew Charter Fergus Kavanagh Simon Orchard Glenn Turner Chris Ciriello Aran Zalewski Matthew Swann Eddie Ockenden


(Local) / 08:30 PM 6 Aug (Rio)
Women's Pool B

2 (Won)

1 (Lost)

Great Britain

Australia


Brooke Peris Casey Sablowski Jodie Kenny Karri McMahon Madonna Blyth Georgina Morgan Jane-Anne Claxton Georgie Parker Kathryn Slattery Emily Smith Rachael Lynch Gabi Nance Kirstin Sheree Dwyer Edwina Claire Bone Mariah Williams Grace Stewart


Judo Judo

(Local) / 10:14 AM 6 Aug (Rio)
Women -48 kg Elimination Round of 32

0 (Lost)

101 (Won)

Chloe Rayner

Laetitia Payet


Chloe Rayner


(Local) / 11:10 AM 6 Aug (Rio)
Men -60 kg Elimination Round of 32

100 (Won)

0 (Lost)

Diyorbek Urozboev

Joshua Katz


Josh Katz


(Local) / 04:26 PM 6 Aug (Rio)
Women -48 kg Contest for Bronze Medal A

Ami Kondo (JPN)

(Local) / 04:33 PM 6 Aug (Rio)
Women -48 kg Contest for Bronze Medal B

Otgontsetseg Galbadrakh (KAZ)

(Local) / 04:40 PM 6 Aug (Rio)
Women -48 kg Final - Gold Medal Contest

Paula Pareto (ARG)
Bokyeong Jeong (KOR)

(Local) / 04:47 PM 6 Aug (Rio)
Men -60 kg Contest for Bronze Medal A

Naohisa Takato (JPN)

(Local) / 04:54 PM 6 Aug (Rio)
Men -60 kg Contest for Bronze Medal B

Diyorbek Urozboev (UZB)

(Local) / 05:01 PM 6 Aug (Rio)
Men -60 kg Final - Gold Medal Contest

Beslan Mudranov (RUS)
Yeldos Smetov (KAZ)

Rowing Rowing

(Local) / 09:10 AM 6 Aug (Rio)
Men's Single Sculls Heat 5

7:28.83 (2nd)


(Local) / 09:30 AM 6 Aug (Rio)
Women's Single Sculls Heat 1

8:22.82 (3rd)


(Local) / 10:45 AM 6 Aug (Rio)
Men's Pair Heat 1

(Local) / 11:40 AM 6 Aug (Rio)
Women's Double Sculls Heat 3

(Local) / 12:10 PM 6 Aug (Rio)
Men's Double Sculls Heat 3

(Local) / 01:00 PM 6 Aug (Rio)
Men's Quadruple Sculls Heat 2

(Local) / 01:10 PM 6 Aug (Rio)
Women's Quadruple Sculls Heat 1

Rugby - Sevens Rugby - Sevens

(Local) / 01:30 PM 6 Aug (Rio)
Women's Pool A

53 (Won)

0 (Lost)

Australia

Colombia


Shannon Parry Sharni Williams Nicole Beck Gemma Etheridge Emma Tonegato Evania Pelite Charlotte Caslick Chloe Dalton Amy Turner Alicia Quirk Emilee Cherry Ellia Green


(Local) / 06:30 PM 6 Aug (Rio)
Women's Pool A

36 (Won)

0 (Lost)

Australia

Fiji


Shannon Parry Sharni Williams Nicole Beck Gemma Etheridge Emma Tonegato Evania Pelite Charlotte Caslick Chloe Dalton Amy Turner Alicia Quirk Emilee Cherry Ellia Green


Shooting Shooting

(Local) / 08:30 AM 6 Aug (Rio)
10m Air Rifle Women's Qualification

410.1 (39th)


(Local) / 10:30 AM 6 Aug (Rio)
10m Air Rifle Women's Finals


Virginia Thrasher (USA)
Li Du (CHN)
Siling Yi (CHN)

(Local) / 01:00 PM 6 Aug (Rio)
10m Air Pistol Men's Qualification

(Local) / 03:30 PM 6 Aug (Rio)
10m Air Pistol Men's Finals


Xuan Vinh Hoang (VIE)
Felipe Almeida Wu (BRA)
Wei Pang (CHN)

Swimming Swimming

(Local) / 01:08 PM 6 Aug (Rio)
Men's 400m Individual Medley - Heat 2

4:13.37 (1st)


(Local) / 01:14 PM 6 Aug (Rio)
Men's 400m Individual Medley - Heat 3

(Local) / 01:37 PM 6 Aug (Rio)
Women's 100m Butterfly - Heat 4

58.17 (5th)


(Local) / 01:40 PM 6 Aug (Rio)
Women's 100m Butterfly - Heat 5

57.33 (2nd)


(Local) / 02:24 PM 6 Aug (Rio)
Men's 400m Freestyle - Heat 7

3:43.84 (2nd)

3:44.68 (4th)


(Local) / 02:50 PM 6 Aug (Rio)
Women's 400m Individual Medley - Heat 4

4:37.33 (4th)


(Local) / 02:56 PM 6 Aug (Rio)
Women's 400m Individual Medley - Heat 5

4:38.91 (7th)


(Local) / 03:10 PM 6 Aug (Rio)
Men's 100m Breaststroke - Heat 3

1:01.13 (5th)


(Local) / 03:19 PM 6 Aug (Rio)
Men's 100m Breaststroke - Heat 6

59.26 (2nd)


(Local) / 03:32 PM 6 Aug (Rio)
Women's 4 x 100m Freestyle Relay - Heat 2

3:32.39 (1st)

3:32.39 (1st)

3:32.39 (1st)

3:32.39 (1st)


(Local) / 10:03 PM 6 Aug (Rio)
Men's 400m Individual Medley Final

4:11.90 (6th)

4:15.48 (7th)


Kosuke Hagino (JPN)
Chase Kalisz (USA)
Daiya Seto (JPN)

(Local) / 10:22 PM 6 Aug (Rio)
Women's 100m Butterfly Semifinal 2

56.81 (2nd)

55.84 (1st)


(Local) / 10:30 PM 6 Aug (Rio)
Men's 400m Freestyle Final

3:41.55 (1st)

3:45.28 (7th)


Mack Horton (AUS)
Yang Sun (CHN)
Gabriele Detti (ITA)

(Local) / 10:49 PM 6 Aug (Rio)
Women's 400m Individual Medley Final


Katinka Hosszu (HUN)
Madeline Dirado (USA)
Mireia Belmonte Garcia (ESP)

(Local) / 11:08 PM 6 Aug (Rio)
Men's 100m Breaststroke Semifinal 1

59.48 (4th)


(Local) / 11:24 PM 6 Aug (Rio)
Women's 4 x 100m Freestyle Relay Final

3:30.65 (1st)

3:30.65 (1st)

3:30.65 (1st)

3:30.65 (1st)


Australia (AUS)
United States of America (USA)
Canada (CAN)

Table Tennis Table Tennis

(Local) / 09:00 AM 6 Aug (Rio)
Women's Singles Preliminary Round

4 (Won)

2 (Lost)

Caroline Kumahara

Melissa Tapper


Melissa Tapper


(Local) / 09:45 AM 6 Aug (Rio)
Men's Singles Preliminary Round

4 (Won)

0 (Lost)

Marcelo Aguirre

David Powell


Dave Powell


(Local) / 10:30 AM 6 Aug (Rio)
Men's Singles Preliminary Round

4 (Won)

2 (Lost)

Aleksandar Karakasevic

Xin Yan


Chris Yan


(Local) / 12:00 PM 6 Aug (Rio)
Women's Singles Round 1

3 (Lost)

4 (Won)

Maria Dolgikh

Jian Fang Lay


Jian Fang Lay


(Local) / 09:15 PM 6 Aug (Rio)
Women's Singles Round 2

2 (Lost)

4 (Won)

Sofia Polcanova

Jian Fang Lay


Jian Fang Lay


Tennis Tennis

(Local) / 11:00 AM 6 Aug (Rio)
Men's Singles First Round

0 (Lost)

2 (Won)

Ricardas Berankis

John Millman


John Millman


(Local) / 12:30 PM 6 Aug (Rio)
Men's Singles First Round

0 (Lost)

2 (Won)

Jordan Thompson

Kyle Edmund


Jordan Thompson


(Local) / 12:30 PM 6 Aug (Rio)
Men's Doubles First Round

2 (Won)

0 (Lost)

Argentina

Australia


Christopher Guccione John Peers


(Local) / 02:00 PM 6 Aug (Rio)
Men's Singles First Round

2 (Won)

0 (Lost)

Gastao Elias

Thanasi Kokkinakis


Thanasi Kokkinakis


(Local) / 05:00 PM 6 Aug (Rio)
Women's Doubles First Round

0 (Lost)

2 (Won)

Australia

Russia


Anastasia Rodionova Arina Rodionova


(Local) / 05:00 PM 6 Aug (Rio)
Women's Doubles First Round

2 (Won)

1 (Lost)

Switzerland

Australia


Daria Gavrilova Sam Stosur


Volleyball - Beach Volleyball - Beach

(Local) / 12:00 PM 6 Aug (Rio)
Women's Preliminary - Pool F

2 (Won)

0 (Lost)

Bawden/Clancy

Alfaro/C. Charles


Taliqua Clancy Louise Grice


(Local) / 12:00 AM 7 Aug (Rio)
Women's Preliminary - Pool C

2 (Won)

0 (Lost)

Walsh Jennings/Ross

Artacho del Solar/Laird


Maria Fe Artacho del Solar Nicole Laird


Water Polo Water Polo

(Local) / 08:50 PM 6 Aug (Rio)
Men's Preliminary Round - Group A

8 (Won)

7 (Lost)

Brazil

Australia


Joel Dennerley Richie Campbell George Ford John Cotterill Tyler Martin Jarrod Gilchrist Aidan Roach Aaron Younger Joel Swift Joseph Kayes Rhys Howden Mitch Emery James Stanton-French


Weightlifting Weightlifting

(Local) / 07:00 PM 6 Aug (Rio)
Women's 48kg Group A


Sopita Tanasan (THA)
Sri Wahyuni Agustiani (INA)
Hiromi Miyake (JPN)

Filter by:

AUS Team and Medal Events

Toggle filters the full schedule by AUS Team and Medal events. Toggle back to view the full schedule.

To jump to a sport, select one from the dropdown menu. Start lists will be added as they become available.

© IOC 2016 Official Results powered by Atos. Timing and results management by Omega.

Medal Tally

Nations Total
1 USA 46 37 38 121
2 GBR 27 23 17 67
3 CHN 26 18 26 70
4 RUS 19 18 19 56
5 GER 17 10 15 42
6 JPN 12 8 21 41
7 FRA 10 18 14 42
8 KOR 9 3 9 21
9 ITA 8 12 8 28
10 AUS 8 11 10 29

ToyotaFull Medal Tally